Dvojitá hvězdokupa v Perseu a superúplněk: Procházka únorovou oblohou

Dvojitá hvězdokupa v Perseu - Foto:  Genuson, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dvojitá hvězdokupa v PerseuFoto:  Genuson, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Řada nádherných objektů hlubokého vesmíru je vidět pouhým okem. A Měsíc nabízí pěknou podívanou i bez zatmění.

Bylo to krásné a kdo si do mrazivého rána přivstal, byl odměněn! A kdo lednové zatmění Měsíce i fotil, mohl se pak znovu pokochat barvami potemnělé Luny, ale také na snímcích hledat záblesk, který těsně před začátkem úkazu – jak jsme se dodatečně z astronomických zpráv dozvěděli – vyvolal náraz asteroidu do Měsíce. Já sice na svých snímcích hledal taky, ovšem marně… 

Pojďme ale k únorové obloze, na které dominují zimní souhvězdí, především Orion. Téměř nad hlavou máme nejjasnější hvězdy souhvězdí BlížencůCastora a Polluxe. Níž vlevo najdeme nevýrazné zvířetníkové souhvězdí Raka, naopak výše je Vozka s jasnou Capellou. Souhvězdí Býka s Aldebaranem a shora shlížejícími Plejádami klesá před Orionem k západu. 

Superúplněk - Foto: Lucie Hochmanová

SuperúplněkFoto: Lucie Hochmanová

Pokud chcete dobrý orientační útvar, pak hledejte jižně od Blíženců zářící Sírius ve Velkém psu, Betelgeuze v Orionu a Prokyon v Malém psu, který je třetím bodem tzv. zimního trojúhelníku. Dvojité W píše nad severozápadem souhvězdí Casiopei, vpravo se nachází Perseus a naopak vlevo každý bezpečně rozezná obrazec Velkého vozu. Na východní obloze už vystupuje do výšky souhvězdí Lva s jasným Regulem

Z objektů hlubokého vesmíru zkuste vyhledat dvojitou otevřenou hvězdokupu Chí a h v Perseu. Každá má úhlový průměr jako Měsíc a obsahuje kolem 300 hvězd. Přesto, že jsou tyto objekty asi 7300 světelných let daleko, jsou vidět i bez dalekohledu. 

Z planet uvidíme Merkur v druhé polovině února večer nad západním obzorem, Venuši ráno nad jihovýchodním obzorem a Mars v první polovině noci vysoko nad jihozápadem. Jupiter i Saturn (ten ovšem nízko), budou viditelné ráno nad jihovýchodním obzorem. Uran najdeme večer vysoko na jihozápadě až západě. Neptun vidět nebude. 

Už jen v triedru spatříme slábnoucí kometu 46P/Wirtanen, která prošla Velkou medvědicí, naopak roste jasnost jiné komety Iwamoto. Podrobnosti najdou zájemci např. na webu astro.cz. Z úkazů zaujme 10. února večer Měsíc v blízkosti Marsu a Uranu a 26. a 27. února na ranní obloze seskupení Měsíce, hvězdy Antares a Jupiteru. 

Měsíc bude 4. února v novu, o den později v odzemí a letos od Země nejdál, 12. února v první čtvrti a 19. února v úplňku. Dodejme, že v superúplňku, protože letos Zemi naopak nejblíže; bude tedy při svém východu asi čtvrt hodiny po 17. hodině znatelně větší než obvykle. V poslední čtvrti se pak ocitne 26.února. Při únorových toulkách oblohou přejeme jasné noci a ničím nerušený výhled! 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas