Evolucí proti ropuchám

5. únor 2005

Australští hadi se prý naučili žrát jedovaté havajské ropuchy.

Příroda neustále doplácí na lidské experimenty. Oblíbenou kratochvílí člověka je například stěhování živočišných druhů. Důvodů se najde řada - od touhy mít v přírodě nějakou exotickou zvláštnost až po snahu zapojit živočichy do obecně prospěšných prací. Kolik problémů si lidé nadělali třeba jen tím, že se rozhodli ničit škůdce kulturních plodin. A přitom by se řeklo, že nasadit do boje živočicha je k přírodě mnohem šetrnější, než si vzít na pomoc třeba pesticid. Není to pravda. Smutné zkušenosti s tím mají například v Austrálii.
V roce 1935 nějaký zemědělský odborník vymyslel, že nejlepší zbraní proti škůdcům na třtinových plantážích australského státu Queensland by mohla být havajská ropucha třtinová, přivezl těchto přerostlých žabek sto a jeden kus a vypustil je do přírody. Bohužel - ropuchám chutnali nejen škůdci, ale vůbec všechen hmyz; pustily se i do myší a jiných žab a navíc se začaly neuvěřitelně množit. Nejen proto, že jim chutnalo. Kromě velké nadprodukce vajíček jim ke zdárnému množení napomohla i skutečnost, že na samotných ropuchách třtinových si nikdo nepochutná. Ne že by nechtěl - hadi, krokodýli, ještěrky i psi dingo to jistě zpočátku zkoušeli - ale dost dobře nemůže. Ropucha třtinová je prudce jedovatá a svůj jed dokáže navíc ze žláz na hlavě dostříknout až do dvoumetrové vzdálenosti. Havajských ropuch proto v Austrálii přibývalo geometrickou řadou - odhaduje se, že dnes už jich tam žijí miliony. Zatímco lidé marně spekulují, jak problém ropuch vyřešit, do případu se vložila příroda a to opravdu promptně.
Pouhých 70 let a 20 generací stačilo dvěma australským hadům, zmiji červenobřiché a ještě jednomu stromovému druhu k tomu, aby se přizpůsobili. Zmenšila se jim hlava a naopak zvětšil objem těla. Malá hlava jim umožňuje pojídat jen menší ropuchy, které mají v těle méně jedu. Zvětšené tělo pomáhá adaptovaným hadům jed snadněji trávit. Australští vědci jsou vývojem situace mírně řečeno překvapení - s tak překotným průběhem evoluce se ještě nesetkali. Mezi odbornou veřejností panuje mínění, že k podobným evolučním proměnám dochází velmi pozvolna v průběhu milionů let. Teď se však ukazuje, že když je třeba, příroda v některých případech dokáže zareagovat podstatně rychleji. Škoda že ne pokaždé.

Frederik Velinský
Podle zprávy ČTK z 28. ledna 2005.

Pravidelná rubrika Napínavé bádání se vysílá obvykle v rámci každého druhého Planetária v měsíci.
Starší texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.

autor: frv
Spustit audio