Procházka březnovou oblohou: Jaro odstartuje Slunce v Beranu

Obloha s Velkým vozem - Foto: Petr Horálek

Obloha s Velkým vozemFoto: Petr Horálek

Zimní obloha přechází zvolna v jarní. 20. března v 11 h 28 m SEČ vstoupí Slunce do znamení Berana a jarní rovnodenností začne astronomické jaro.

Pro jízdu oblohou bude teď dobré najmout si Velký vůz. Spojnice jeho zadních kol nám dole ukážou na souhvězdí Lva s jasnou hvězdou Regulus, která leží přímo na ekliptice, čili v rovině zemské dráhy. Prodloužíme-li oj Velkého vozu, dostaneme se k Pastýři a jeho oranžově zbarvené hvězdě Arkturu. Třetí stálicí do tzv. jarního trojúhelníku je o kousek vlevo dole jasná Spica v souhvězdí Panny – z této trojice hvězd je od nás nejdál – 262 světelných let. Pod ní začíná Hydra, nejdelší souhvězdí oblohy. Oč je delší, o to je nenápadnější. Jižně pod Hydrou projíždíme krásnými partiemi našeho hvězdného domova – Mléčné dráhy. Vpravo na západě míjíme ještě zimní souhvězdí Orion. 

Ze sedmi planet neuvidíme v březnu jen Neptun. K těm, co budou vidět večer, patří v druhé polovině měsíce nad západním obzorem Merkur, tamtéž najdeme i Venuši, ovšem jen v první polovině března. Blízko ní se stále ještě nachází Mars. Jupiter svítí téměř po celou noc kromě večera; promítá se do souhvězdí Panny. Večer je nízko nad západem Uran, zatímco Saturn spatříme až ráno za svítání, nevysoko nad jihovýchodním obzorem. 

Měsíc a Venuše (foto uživatele Seana Rozekranse) - Foto: Wikimedia Commons,  Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Měsíc a Venuše (foto uživatele Seana Rozekranse)Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Z úkazů stojí za zmínku seskupení Měsíce s Venuší a Marsem hned počátkem března večer nad západem. Totéž si Měsíc zopakuje nejprve 14. března kolem deváté večer s Jupiterem a hvězdou Spica, a pak i večer 29. března, tentokrát s Merkurem a Marsem. Ve všech třech případech jde při těchto seskupeních o pozůstatek konjunkcí Měsíce s těmito objekty – konjunkcí, které v okamžiku, kdy nastanou, neuvidíme. 

V těchto dnech si užívají lovci komet. Těší se mj. z návratu komety 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák, která by měla zjasňovat až do začátku dubna. Jednou z dobře viditelných vlasatic má být v silnějších binokulárech také kometa C/2015 V2 Johnson. Zájemcům o pozorování komet doporučujeme vyhledat příslušné webové stránky. 

A na závěr jako vždy ještě fáze Měsíce. 5. března první čtvrť, 12. března úplněk, 20. března poslední čtvrť a 28. března nov. Přejeme ničím nerušenou podívanou! A nezapomeňte, že poslední březnovou neděli, tedy 26. března, začíná tzv. letní čas. Ve 2 hodiny ráno si posuneme hodinky o jednu hodinu vpřed. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace