Vesmír a příroda30. září  2017 v 18:10  

Procházka říjnovou oblohou: Orionidy a jasná kometa

Kometa a Plejády (ilustr. foto) - Foto:  theilr, Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Kometa a Plejády (ilustr. foto)Foto:  theilr, Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Bez Merkuru a Jupiteru, zato s nedávno objevenou vlasaticí. Čím nás ještě potěší obloha v desátém měsíci roku?

Za symbol podzimní oblohy můžeme brát Pegasův čtverec, který se nyní usadil vysoko v centrální poloze. Severovýchodně od něj najdeme Velkou galaxii v Andromedě, jižně od Pegasa se rýsuje pás slabých zvířetníkových souhvězdí – počínaje Beranem na východě až po Kozoroha na jihozápadě. Severovýchodní cíp Pegasa směřuje k Perseu a Cassiopei. Jasná Capella ve Vozkovi je nad severovýchodem a ještě níž vpravo se nad severem sklání hvězdy Velkého vozu. Severozápadně je Herkules, nad východem Býk a nápadné Plejády, které už patří k zimní výbavě, stejně jako souhvězdí Orión, které přichází od východu pozdě v noci. 

Planetární mlhovina Helix - Hlemýžď - Foto:  NASA

Planetární mlhovina Helix - HlemýžďFoto:  NASA

Z objektů vzdáleného vesmíru upozorňuji opět na největší a zřejmě i nejbližší planetární mlhovinu NGC 7293, známou též jako Helix neboli Hlemýžď. Poměrně dobře ji nalezneme triedrem v souhvězdí Vodnáře, velikostí se rovná asi polovině průměru Měsíce, má však malou plošnou jasnost. 

Z planet svítí Venuše ráno nad východním obzorem jako Jitřenka, tamtéž zrána najdeme i rudou planetu Mars. Saturn bude večer nízko nad jihozápadním obzorem, Uran, který bude 19. října v opozici se Sluncem a také nejblíž Zemi, svítí po celou noc a Neptun po většinu noci kromě rána. Nezmínil jsem se o Merkuru a Jupiteru – v říjnu totiž vidět nebudou. Několik posluchačů se ptalo, proč v naší Procházce oblohou neuvádíme polohu planet. Důvod je prostý, planety se pohybují v blízkosti ekliptiky, stačí proto znát jen časový údaj a polohu podle světových stran. Např. Mars, který je teď v souhvězdí Lva, projde do konce roku přes Pannu do souhvězdí Vah. 

Z úkazů v říjnu stojí za pozornost 17. a 18. října ráno na východě pěkné seskupení Měsíce, Marsu a Venuše. 21. října kolem půlnoci nás čeká maximum meteorického roje Orionid s přibližně 15 meteory za hodinu. Astronomové je klasifikují jako velmi rychlé. Raritou letošního podzimu by mohla být nová, poměrně jasná kometa C/2017 O1. Objevila ji automatická přehlídka oblohy. Během října a listopadu by tato kometa mohla dosáhnout až 7. magnitudy. Procházet má mezi souhvězdími Vozky a Persea. Bližší informace hledejte na webových stránkách Aerith.net. 

A na závěr ještě fáze Měsíce. 5. října úplněk, 12. října poslední čtvrť, 19. října nov a 27. října první čtvrť. Pokud vás naše astronomická nabídka zláká k praktické procházce oblohou, přejeme čisté nebe a ničím nerušenou podívanou! 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas