Vesmír a příroda28. července  2012 v 17:15  

Procházka srpnovou oblohou: Hvězda Ras Algethi a dostaveníčko s Perseidami

Jasná Perseida pod Velkým vozem v srpnu 2009 - Foto: Alan Dyer

Jasná Perseida pod Velkým vozem v srpnu 2009Foto: Alan Dyer

Čím dál jste mimo přesvětlené město, tím je zážitek z letní noční oblohy větší. Zvlášť zahlédnete-li meteory nebo uvidíte pěknou konjunkci.

Srpnové obloze stále kralují tři hvězdy, které vytyčují nám dobře známý letní trojúhelník – Vega ze souhvězdí Lyry, Altair ze souhvězdí Orla a Deneb ze souhvězdí Labutě. Tato souhvězdí vidíme právě v létě kolem půlnoci vysoko nad jižním obzorem. Nedaleko Lyry je Herkules a pod ním Had s Hadonošem. Z nezapadajících souhvězdí je Velký vůz na severozápadě. Na opačné straně svítí Cefeus s Cassiopeiou. Na východě už o sobě dává vědět typický Pegasův čtverec.
Zastavme se blíž u Herkula, jehož jasné hvězdy utvářejí nepravidelný čtyřúhelník. Je v něm mimo jiné nádherná kulová hvězdokupa M13 s víc než půlmilionem hvězd. Tentokrát si ale povšimněme hvězdy Alfa Herkula, která je vlevo zespoda pod zmíněným obrazcem souhvězdí. Arabové ji pojmenovali Ras Algethi, čili Hlava klečícího. Pouhým okem ji vidíme jako jednu načervenalou hvězdu, přitom jde o soustavu tří hvězd, vzdálených od nás téměř 700 světelných let. Dvě složky dokáže rozlišit už malý dalekohled o průměru 6 cm. Větší z nich je červený obr o neuvěřitelném průměru blížícím se miliardě kilometrů. Je tedy asi šest set osmdesátkrát větší než naše Slunce.
Pojďme ale z hlubin dalekého vesmíru zpět do naší sluneční soustavy. Z planet uvidíme v srpnu Merkur – na konci měsíce ráno nízko nad východem; o něco výše pak Venuši. Merkur postupně zjasňuje, zatímco jasnost Marsu, který je ráno také nad východem, klesá. Jupiter bude na obloze v druhé polovině noci a druhý z obrů, Saturn, v první polovině srpna večer, nízko nad západem. Uran a Neptun jsou na obloze po celou noc kromě večera. 

Hvězdokupa Plejády - Foto:  Anglo-Australian Observatory

Hvězdokupa PlejádyFoto:  Anglo-Australian Observatory

Od 11. do 14. srpna ráno se můžeme těšit na krásné seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru, hvězdy Aldebaran a hvězdokupy Plejády. 12. srpna, asi hodinu před půlnocí, nastane maximum známého meteorického roje Perseid, s hodinovou frekvencí kolem 70 rychlých meteorů. Pozorovací podmínky budou dobré, Měsíc vychází až později, navíc je tři dny po poslední čtvrti, takže nebude rušit svým svitem. Další pěkná seskupení těles uvidíme 15. a 16. srpna. Před východem Slunce se k sobě nad východním obzorem budou mít Venuše, Merkur a Měsíc, který navíc 16. srpna ve 4 hodiny ráno bude v konjunkci s Merkurem. 21. a 22. srpna, tentokrát večer, nízko nad jihozápadem, se budeme moci kochat seskupením Měsíce, Marsu, Saturnu a hvězdy Spika. 22. srpna ve 2 hodiny ráno SELČ bude v konjunkci s Měsícem Saturn.
Nezapomeneme ani na měsíční fáze. 2. srpna úplněk, 9. srpna poslední čtvrť, 17. srpna nov, 24. srpna první čtvrť a 31. srpna úplněk. Do jednoho kalendářního měsíce se tedy vejdou dva měsíční úplňky.
Hezkou podívanou - ať už budete kdekoliv. 

Vysíláno v Planetáriu č. 31/2012, 28. července – 2. srpna. 

Pravidelná rubrika Procházka oblohou se vysílá každé první Planetárium v měsíci. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace