Star Wars a věda

Star Wars: Síla se probouzí - Foto: Lucasfilm Ltd.

Star Wars: Síla se probouzíFoto: Lucasfilm Ltd.

Mark Brake a Jon Chase na modelovém případu Hvězdných válek ukazují, že sci-fi může být pro vědu nejen inspirací, ale i motorem. Bez ohledu na očividné nesmysly, které někdy obsahuje.

Budete-li se ptát lidí, kteří pracují s novými technologiemi, vědců napříč všemi obory, techniků, inženýrů nebo IT specialistů, zjistíte, že většina z nich v mládí čítávala science-fiction. Dokonce je mezi nimi dodnes mnoho oddaných příznivců fenoménu Star Wars – Hvězdných válek; především v podobě filmů George Lucase. Každý si pochopitelně uvědomuje nedostatky tohoto universa. Jejich odkrývání však otevírá nový pohled do světa skutečné vědy, který je také svým způsobem dobrodružný. Britští popularizátoři vědy Mark Brake a Jon Chase se o to pokusili v knize Star Wars a věda: Vědecká fakta na pozadí Síly, cestování ve vesmíru a mnohem více, kterou nedávno v českém překladu vydal MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. 

Star Wars a věda - Foto:  MatfyzPress

Star Wars a vědaFoto:  MatfyzPress

Planeta Tatooine, na níž vyrůstal jeden z hlavních hrdinů ságy Luke Skywalker, obíhá kolem dvojhvězdy. Pozemští astrofyzici čtvrt století tvrdili, že takové planety nemohou existovat – dokud nebyla objevena planeta Kepler-16b, která kolem dvojhvězdy skutečně obíhá. Ihned dostala přezdívku Tatooine; bez ohledu na to, že jde o plynného obra, na kterém život není možný. Nebo si to alespoň myslíme. Ano, buďme opatrní. Věci, které se nám zdají nepravděpodobné, ve vesmíru existovat mohou. Tedy – alespoň některé, říkají pánové Brake a Chase. 

Co ještě se od nich dozvíte? 

V kosmu asi není tolik planet s dýchatelnou atmosférou, jako ve Star Wars. Postavit Hvězdu smrti by bylo ekonomicky i technicky nemožné a její zánik nad měsícem Endor by skončil katastrofou i pro jeho obyvatele. Přečtete si o možnostech mezihvězdného cestování, využití antigravitace, výskytu mimozemšťanů a osidlování vesmíru lidmi, budoucnosti megaměst i robotů. Zauvažujete, jestli je možné přežít dlouhodobé zmrazení, nezranit sám sebe světelným mečem, posílat holografické zprávy, využívat tažných paprsků nebo naklonovat celou armádu bojovníků. Nastoleny jsou i nepříjemné otázky o budoucnosti totalitních systémů. Velkou pozornost věnují autoři Síle, Jediům a jejich schopnosti ovládat cizí mysl. 

Mark Brake a Jon Chase jsou evidentně velkými příznivci Hvězdných válek. Četba jejich knihy nezmenší vaši touhu zajít do kina na další příběh s oblíbenými hrdiny. Svět Star Wars je plný fantaskních vizí, které už čtyřicet let formují náš pohled na vesmír, jeho velikost a místo člověka v něm. Mohou být (a často i jsou) motorem naší touhy po poznávání světa. I když se odehrávají mimo náš čas a navíc „ve vzdálené galaxii“. 

O knihu Star Wars a věda s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte až do neděle 28. ledna.  

Mark Brake, Jon Chase: Star Wars a věda : Vědecká fakta na pozadí Síly, cestování ve vesmíru a mnohem více. Praha: MatfyzPress, 2017. ISBN 978-80-7378-350-1.
 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas