Stručné dějiny biologie

3. červenec 2018

Biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek jako zasvěcený průvodce zákruty, kterými se v průběhu historie ubírala biologická věda.

Mnohé dnes platné biologické teze nám v současnosti mohou připadat jako jakési „zjevené pravdy“. Nevíme vlastně, kde se vzaly. Vycházejí totiž z prací starých badatelů, „otců přírodovědy“, jejichž dílo pro mnohé z moderních následovníků leží takříkajíc „pod obzorem“, a to z mnoha nejrůznějších důvodů. Může být například produktem odlišného paradigmatu, pohledu na svět; součástí jiného, nesrozumitelného světonázoru. Právě tak může být toto dílo pro současné badatele jednoduše nedostupné – pro svou špatně uchopitelnou terminologii, neobvyklou optiku pohledu, pro svůj jazyk (třeba řecký, latinský nebo francouzský), nebo prostě proto, že má podobu knihy; zaprášeného foliantu, ukrytého v nějaké vzdálené knihovně.

Dějiny biologie jsou dlouhé, složité a je těžké se v nich orientovat bez zasvěceného průvodce, jakým je třeba právě biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek. Své Stručné dějiny biologie, vydané nakladatelstvím Academia, podává ve zhuštěné podobě od pravěku a antiky až do 50. let 20. století (konkrétně do objevení struktury DNA v roce 1953), kdy jsme ještě schopni rozeznat, co bylo ve vývoji biologické vědy skutečně závažné a co jen jakýsi „módní výstřelek“. Pokud hledáte inspiraci na cestu „ke zdrojům“ biologické vědy a jde vám o to, abyste studovali jen to podstatné, kniha Stanislava Komárka pro vás může být dobrou inspirací.

Stručné dějiny biologie

O knihu Stručné dějiny biologie s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 22. července.

Stanislav Komárek: Stručné dějiny biologie. Praha: Academia, 2017. ISBN 978-80-200-2737-5.

autor: frv
Spustit audio