Tajný život stromů

Stromy - Foto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

StromyFoto:  Richard Masoner / Cyclelicious, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Jak stromy žijí, co cítí a jak komunikují, mezi sebou - a možná i s námi? To se dozvíte z knihy lesníka a znalce přírody Petera Wohllebena.

V televizi jste už jistě viděli řadu dokumentů, zachycujících život tropického lesa s poukazem na jeho divokost a bohatství rostlinných i živočišných forem, které tvoří tamní ekosystém, tak zranitelný a ohrožený. Pod dojmem těchto dokumentů je snadné představit si náš, evropský les, jako sice hezké, ale nudné místo, kde se toho moc neděje. Velké stromy jsou zdánlivě nehybné, stejně jako kameny a skály, a právě tak s nimi můžeme i zacházet. To je však tragický omyl. Stromy jsou živé organismy, jako my sami, jen žijí v jiné časové dimenzi. Naše běžné škály na ně nestačí. Chcete-li nahlédnout do jejich pomalého světa, který je i přesto plný fascinujících detailů, dozvědět se, jak stromy žijí, co cítí a jak komunikují, pořiďte si knihu lesníka a znalce přírody Petera Wohllebena Tajný život stromů, kterou nedávno v českém překladu vydalo nakladatelství Kazda

Tajný život stromů - Foto: Nakladatelství Václav Kazda

Tajný život stromůFoto: Nakladatelství Václav Kazda

Peter Wohlleben se stará o lesy kolem obce Hümmel na severu německé spolkové země Porýní-Falc. Žije ve stálém kontaktu se stromy a píše o nich jako o svých přátelích. Nejsou pro něj hospodářskou komoditou, která je tu hlavně proto, aby produkovala zisk. Evropský les vidí stejně divoký a plný života, jako ten tropický. Na stránkách své knihy jej představuje jako složitý ekosystém, ve kterém stromy vzájemně komunikují, pomáhají si, množí se a pečují o potomstvo. Přitom musí bojovat o místo i zdroje, především světlo a vodu, bránit se před predátory, vyrovnávat se s nepřízní počasí, změnami klimatu, svéhlavostí lidí, nemocemi i náhlými tragickými událostmi. Wohlleben ukazuje stromy jako silné individuality s charakterem, které si zaslouží úctu; jako živé bytosti, které špatně snášejí samotu. Potřebují svůj les; v co nejpřirozenější podobě, kterou jsme povinni chránit. V tomto ohledu jsme stromům v mnohém dlužni. 

Peter Wohlleben nepíše o „svém lese“ jen podle oka, citu a vlastní zkušenosti – opírá se zároveň o nejaktuálnější poznatky vědy, které dokáže fundovaně zpracovat a ve čtivé podobě přiblížit i nám, obyčejným milovníkům přírody. I v tom je jeho kniha cenná a zaslouží si pozornost. 

O knihu Tajný život stromů s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 19. února.  

Peter Wohlleben: Tajný život stromů. Rájec-Jestřebí: Nakladatelství Václav Kazda, 2016. ISBN 978-80-905788-6-9. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace