Vesmírné blues

Gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein - Foto:  NASA

Gravitační vlny, které předpověděl Albert EinsteinFoto:  NASA

Janna Levinová vypráví o tom, jak se vědci naučili naslouchat i těm nejtišším písním, které k nám z vesmíru přilétají na gravitačních vlnách.

Hodíte-li kámen do rybníka, po hladině se rozběhnout kruhy. Čím jsou dál, tím jsou vlnky nižší a vzdálenost mezi nimi se zvětšuje, až se zcela vytratí a hladina se uklidní. Albert Einstein si v roce 1915 vysnil a spočítal, že podobné události čeří i časoprostor. Gravitační vlny křižují sem a tam vesmírem, který je ale setsakramentsky veliký, takže ono „žbluňknutí“ musí být pořádně silné a naše přístroje mimořádně citlivé, abychom měli šanci zhoupnutí časoprostoru zaznamenat. Tak citlivé, že se zdálo být nemožné je sestrojit. Spousta vědců si také myslela, že k podobným událostem, jako je třeba srážka dvou velkých černých děr, dochází jen zřídka, a že se jich zkrátka nedočkáme. A přece se nakonec podařilo gravitační vlny zachytit. Sto let po Einsteinově článku, díky vědcům, kteří stvořili obří detektor LIGO. 

Vesmírné blues - Foto: Nakladatelství Paseka

Vesmírné bluesFoto: Nakladatelství Paseka

Příběh lovu gravitačních vln, ne nepodobný antickému dramatu, začal před půl stoletím. Ve své knize Vesmírné blues jej vypráví americká autorka Janna Levinová, vystudovaná teoretická fyzička a astronomka, která se proslavila svými „romány o vědě a vědcích“. V tom zatím posledním, který v češtině vydalo nakladatelství Paseka, zachycuje plasticky historii projektu od prvních krůčků až po úspěšnou detekci gravitačních vln, s mnoha odbočkami, omyly a peripetiemi, které projekt provázely. Základem epického vyprávění jsou dlouhé hodiny rozhovorů s odborníky, kteří se na vývoji detektoru LIGO podíleli. Nejde přitom jen o samotný objev a zákulisí vědeckých laboratoří. V knize najdete zajímavé postřehy i detaily z osobního života vědců a dočtete se i o tom, jak jejich práci a mnohdy i celé směřování výzkumu ovlivňovalo politické dění, ješitnost, nedůvěra, závist, egoismus, svaté nadšení a všudypřítomná náhoda. 

Říká se, že právě díky LIGU a gravitačním vlnám se vědcům otevírá nové okno do vesmíru. „Vesmírné blues“ se tak zcela jistě prodlouží o další sloky. Jaké budou, to ukáže čas – a také prostor. 

O knihu Vesmírné blues s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 24. září.  

Janna Levinová: Vesmírné blues : Černé díry, gravitační vlny a historie epochálního objevu. Praha: Paseka, 2017. ISBN 978-80-7432-746-9.
 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas