Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky

České středohoří z vrcholu Milešovky - Foto: Gabriela Hauptvogelová

České středohoří z vrcholu MilešovkyFoto: Gabriela Hauptvogelová

Nový průvodce Jana Bíny a Jaromíra Demka poslouží jako informační zdroj turistům, studentům, učitelům a vůbec každému, kdo potřebuje naši krajinu popisovat a pojmenovávat.

Česká a moravská krajina je neobyčejně pestrá. Toho si je určitě vědom každý, kdo někdy zavítal do světa a viděl tam nedozírné jednotvárné roviny a zasněžené vrcholy horských velikánů. Nic podobného v České republice neuvidíte. Krajina má u nás přívětivě lidské rozměry. Mimo jiné i proto, že skoro každý potok, vršek nebo údolí má své jméno. Odedávna je mají také velké krajinné celky – každý Čech a Moravan ví, nebo aspoň tuší, kde se nachází Šumava, Krušné a Orlické hory, Jeseníky, České středohoří nebo Brdy. Ale co mezi tím? Máte například ponětí, který kopec patří do Smrčské, případně Jizerské hornatiny, nebo Železnobrodské vrchoviny a kudy vedou hranice mezi těmito celky? Víte, že Říp je v podstatě jen pahorek, vystupující z Krabčické plošiny, která je součástí Řipské tabule? Podobné informace se vám mohou někdy hodit.
Odborníci – geografové a geomorfologové – vytvořili zejména v druhé polovině 20. století ucelený systém územních jednotek, který pokrývá celou naši krajinu. Všechny relevantní informace o těchto jednotkách shromáždili autoři Jan Bína a Jaromír Demek do přehledného průvodce. Nakladatelství Academia jej vydalo pod názvem Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky

Z nížin do hor - Foto: Nakladatelství Academia

Z nížin do horFoto: Nakladatelství Academia

V úvodní části vás seznámí s georeliéfem území České republiky a jeho historickým vývojem v jednotlivých geologických obdobích. Dozvíte se, jaké typy georeliéfů se u nás vyskytují – od nížin přes sníženiny, pahorkatiny a vrchoviny až po hornatiny – a co je pro ně charakteristické. Přečtete si, jak se v historii vyvíjelo regionální členění georeliéfu na území České republiky, jak navazuje na evropské členění a jaká je jeho vnitřní systematika. Hlavní částí knihy je vlastní průvodce geomorfologickými jednotkami České republiky – celkem se jedná o 254 základních jednotek, podcelků a celků. Každé heslo obsahuje kromě základních údajů o rozloze, nadmořské výšce nebo geologické stavbě především popis základních geomorfologických rysů a charakteristik. Nechybí stručné informace pro turisty, které se týkají zejména rozhledových míst. Každé heslo doplňuje přehledná mapka a text doprovází desítky barevných fotografií. Součástí knihy je i slovník vybraných geomorfologických a geologických termínů, rejstříky měst a geomorfologických celků i podcelků a nezbytný přehled literatury. Obecně řečeno – není co dodat.

Jan Bína, Jaromír Demek: Z nížin do hor. Geomorfologické jednotky České republiky. Praha: Academia 2012. ISBN 978-80-200-2026-0 

Vysíláno v Planetáriu 24/2012, 2. – 15. června 2012

Rubrika Kniha měsíce se vysílá každé druhé Planetárium v měsíci. Knihu můžete vždy v daném měsíci vyhrát v soutěži Planetária.  

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace