Soutěže1. srpna  2018 v 21:59  

Soutěž o knihu

Část kostry dinosaura Cryolophosaurus ellioti, kterou vystavuje Royal Ontario Museum v kanadském Torontu - Foto: D. Gordon, E. Robertson,  CC BY-SA 4.0

Část kostry dinosaura Cryolophosaurus ellioti, kterou vystavuje Royal Ontario Museum v kanadském TorontuFoto: D. Gordon, E. Robertson, CC BY-SA 4.0

Dračí zuby

„Paleontologický western“ spisovatele Michaela Crichtona z produkce nakladatelství Plus můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Nejslavnějším dinosaurem, objeveným v oblasti amerického Západu, kde v 19. století probíhala známá „válka o kosti“ mezi paleontology Othnielem Charlesem Marshem a Edwardem Drinkerem Copem, je nepochybně tyrannosaurus. Kdo a kdy objevil první rozpoznané pozůstatky tohoto tvora a kdo je autorem jeho vědeckého popisu? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 26. srpna. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Napište nám jméno švýcarského lékaře a humanistického učence 16. století, považovaného za jednoho ze zakladatelů moderní zoologie. Přidejte i název jeho stěžejního přírodovědného spisu, který vyšel v pěti dílech.
Oním vědcem byl curyšský rodák Konrad Gessner, autor pětisvazkového spisu Historiae animalium. Čtyři jeho díly vyšly mezi lety 1551 až 1558 a Gessner se v nich postupně věnoval savcům, ptákům a rybám. Pátý díl, věnovaný plazům, vyšel posmrtně až v roce 1587. Kromě informací, které Gessner získal vlastním pozorováním, najdete v jeho knize údaje převzaté z antických i středověkých spisů nebo Písma svatého, včetně popisů bájných zvířat a různých mylně tradovaných zkazek o zvířatech skutečných.
Knihu Stanislava Komárka Stručné dějiny biologie od nás za správnou odpověď dostane pan Lukáš Kučera z Prahy 4. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas