Soutěže10. června  2018 v 23:59  

Soutěž o knihu

Dělníci před Nefarirkareovou pyramidou v Abúsíru - Foto: Štěpán Macháček

Dělníci před Nefarirkareovou pyramidou v AbúsíruFoto: Štěpán Macháček

Abúsír: V srdci pyramidových polí

Knihu žijící legendy české egyptologie profesora Miroslava Vernera z produkce nakladatelství Academia můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Výzkumy v Abúsíru přinesly v roce 1996 také šťastný objev nevyloupené šachtové hrobky. Napište nám, komu tento hrob patřil a co zajímavého se v něm našlo? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 24. června. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Čím je zvláštní skupina živočichů, kteří se označují jako ptakořitní? Kolik je známo rodů, případně i druhů ptakořitných, a kde se s nimi můžeme setkat ve volné přírodě?
Ptakořitní jsou vejcorodí savci. Jejich mláďata však mléko nesají, protože matky nemají mléčné bradavky, ale olizují je z matčiny srsti na takzvaném žláznatém políčku na břiše. Mezi ptakořitné patří čtyři druhy ježur a paježur s tělem částečně krytým bodlinami a trubicovitou tlamou, kterou loví hmyz, mravence, termity a žížaly. Žijí v Austrálii, Tasmánii a také na Nové Guineji. Pouze na východě Austrálie a v Tasmánii se pak setkáte s ptakopyskem, polovodním savcem s kachnovitým zobákem, který má plochý ocas, plovací blány a živí se sladkovodními bezobratlými.
Zoologii obratlovců od nás za správnou odpověď dostane paní Miroslava Fišerová ze Strakonic. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas