Soutěže9. prosince  2018 v 14:29  

Soutěž o knihu

Začátek úplného zatmění Slunce na Marshallových ostrovech v roce 2009 - Foto: Miloslav Druckmüller

Začátek úplného zatmění Slunce na Marshallových ostrovech v roce 2009Foto: Miloslav Druckmüller

Tajemná zatmění

Knihu Tajemná zatmění od Petra Horálka z produkce nakladatelství CPress můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

Napište nám, jestli v rámci jednoho kalendářního roku proběhne více slunečních nebo měsíčních zatmění? Které z nich je častější – a proč? Máme přitom pochopitelně na mysli všechna zatmění, ne jen ta úplná… 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 23. prosince. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Mezi nepůvodní druhy naší přírody patří i jeden hlodavec z čeledi křečkovitých, který byl začátkem 20. století vypuštěn ve středních Čechách a do dnešních dnů se odtamtud rozšířil po celé Evropě. Podle zoologů je neškodný a v přírodě nepůsobí zásadnější problémy. O jakého hlodavce se jedná, ve kterém roce k nám byl přivezen, kde přesně byl vypuštěn a kdo se o to nejvíc zasloužil?
Jedná se pochopitelně o původem severoamerickou ondatru pižmovou, vodního savce, kterého můžete vidět prakticky ve všech řekách, jezerech a rybnících České republiky, s výjimkou nejvyšších pohoří. Zatímco v Americe žily a dodnes žijí prakticky všude od Aljašky až po Mexický záliv, v Evropě byste do roku 1905 na ondatry nenarazili. Začátkem 20. století se však – zřejmě na jeho severoamerických cestách – zalíbily hraběti Josefu Colloredo-Mannsfeldovi. Několik párů jich nechal přivézt do Čech, snad pro zpestření místní fauny, ale je docela dobře možné, že už tehdy myslel i na ceněnou ondatří kožešinu, tzv. bizam, pro kterou byly ondatry později vyhledávány a hojně loveny. Ondatry byly v letech 1905-1906 vypuštěny do Huťského rybníka u Staré Huti nedaleko Dobříše a podle webu Biolib.cz patrně i jinde na panství Colloredo-Mannsfeldů – např. do Padrťského rybníka v Brdech nebo u východočeského Opočna. Ondatrám se v naší přírodě dařilo, rychle se množily a postupně se od nás rozšířily do celé Evropy – s výjimkou Skandinávie, Britských ostrovů a nejjižnější části kontinentu.
Atlas fauny České republiky od nás za správnou odpověď dostane pan Roman Varga z Náchodu. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas