Soutěže5. srpna  2017 v 15:12  

Soutěž o knihu

Keltský chlapec - Foto: Jan Tonda Půlpán

Keltský chlapecFoto: Jan Tonda Půlpán

Keltové. Mýtus a realita

Knihu editora Stefana Zimmera z produkce nakladatelství Vyšehrad můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Velkou zásluhu na znovuoživení zájmu o keltské tradice a kulturu měl v druhé polovině 18. století skotský básník James Macpherson. Z dnešního pohledu vlastně už moc nezáleží na tom, že byl zároveň i podvodník... Napište nám, čím se „provinil“. A co jeho čin přinesl světové kultuře?  

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 27. srpna. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
V naší přírodě žijí dva druhy hrdliček. Kterou z nich měl na mysli Karel Hynek Mácha, když roku 1836 ve svém Máji básnil o hrdliččině hlase, jenž „zval ku lásce“? Byla to hrdlička divoká nebo hrdlička zahradní? A jak si tím můžeme být tak jisti?
Výskyt hrdličky zahradní byl u nás poprvé zaznamenán až v roce 1942 v Brně. Předtím u nás tento dnes již všudypřítomný pták vůbec nežil. Máchovi tedy musela zpívat hrdlička divoká.
Knihu Karla Hudce Ptáci v českém životě a kultuře od nás za správnou odpověď dostane paní Jitka Machová z Kozel. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace