Soutěže9. dubna  2017 v 08:23  

Soutěž o knihu

Kosmická loď - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Kosmická loďFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Stopařův průvodce Galaxií a věda

Knihu Michaela Hanlona z produkce nakladatelství MatfyzPress můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Vesmír se skládá nejen z viditelné tzv. baryonové hmoty, ale jeho podstatnou část tvoří neviditelná temná hmota a záhadná temná energie. Napište nám, v jakém procentním poměru se tyto tři složky podle posledních odhadů ve vesmíru vyskytují. Kolik je čeho? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 23. dubna. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Jak se jmenovalo a kde stálo divadlo, ve kterém hrála na začátku 17. století Shakespearova divadelní společnost? A jaký toto divadlo vzalo konec?
Londýnské divadlo Globe postavila Shakespearova společnost Služebníci lorda komořího v roce 1599 na jižním břehu Temže. Hrálo se v něm do roku 1613, kdy do základů vyhořelo poté, co jeho doškovou střechu zapálil výstřel z děla v průběhu jednoho z představení. Podílníci divadelní společnosti vzápětí postavili novou budovu. V tomto novém Globu se hrálo 30 let. Pak bylo divadlo z nařízení Olivera Cromwella uzavřeno a v roce 1644 jeho budova stržena.
Knihu Renáty Fučíkové William Shakespeare: 12 převyprávěných her v historických souvislostech od nás za správnou odpověď dostane paní Ludmila Němcová z Chrudimi. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace