Soutěže11. března  2017 v 10:08  

Soutěž o knihu

Oberon, Titanie a Puk s tančícími vílami. Scéna z Shakespearova Snu noci svatojánské podle malíře Williama Blakea (asi 1786) - Foto: Tate Britain   , Wikimedia, licence Public domain

Oberon, Titanie a Puk s tančícími vílami. Scéna z Shakespearova Snu noci svatojánské podle malíře Williama Blakea (asi 1786)Foto: Tate Britain , Wikimedia, licence Public domain

William Shakespeare. 12 převyprávěných her v historických souvislostech

Shakespearovskou knihu Renáty Fučíkové z produkce nakladatelství Vyšehrad můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

Jak se jmenovalo a kde stálo divadlo, ve kterém hrála na začátku 17. století Shakespearova divadelní společnost? A jaký toto divadlo vzalo konec? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 26. března. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
V evropských lesích žije mnoho ptačích druhů, které se stromy většinou nějakým způsobem koexistují. Často se jedná o jakési volné partnerství. Někteří ptáci stromům pomáhají, jiní je však i poškozují. Mnohdy dost citelně. To je mimo jiné případ strakapoudů a datlů. Napište nám, čím jsou tito ptáci stromům prospěšní, a čím jim naopak škodí?
Datlovití ptáci bývají označování za „lékaře stromů“, protože se živí larvami hmyzu, které vyklovávají zpod kůry. Někdy to ale dělají tak náruživě, až ze stromů doslova létají třísky. A co teprve, když se datel nebo strakapoud rozhodne zahnízdit. Pak vyklove do kmene díru, zpočátku hlubokou jen několik centimetrů. Peter Wohlleben o tom píše: „V rozporu s široce rozšířeným přesvědčením, že ptáci budují své příbytky výlučně ve zpuchřelém dřevě, si často hledají zdravé exempláře.“ Po úvodní fázi nechají díru být a vrátí se až za několik měsíců, kdy už je dutina napadena dřevokaznými houbami a dřevo se snadněji opracovává. V mezičase hloubí datlové či strakapoudi díry i do dalších kmenů, kterým to samozřejmě moc dobře nedělá.
Knihu Petera Wohllebena Tajný život stromů od nás za správnou odpověď dostane pan Jan Vaníček z Jičína. Gratulujeme!  

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Soutěže

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace