Soutěže6. prosince  2017 v 09:46  

Soutěž o knihu

České granáty (pyropy) z Podsedic na Třebenicku - Foto: Jiří Svoboda

České granáty (pyropy) z Podsedic na TřebenickuFoto: Jiří Svoboda

Minerály Českého středohoří

Krásnou knihu pěti autorů z produkce Muzea města Ústí nad Labem můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Mezi neznámější minerály Českého středohoří patří temně krvavě rudý pyrop. Napište nám, kdo ho pravděpodobně jako první pojmenoval „českým granátem“ – v latinském originále „granatus bohemus“ – a v jakém to bylo spise? 

Na vaše odpovědi čekáme až do úterý 26. prosince. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Lord Kelvin, slavný skotský fyzik a prezident britské Královské společnosti, v roce 1895 sebevědomě prohlásil, že žádný stroj těžší vzduchu nebude nikdy schopen letu. V té době už Němec Otto Lilienthal experimentoval se svými kluzáky. Netrvalo dlouho a do vzduchu se vznesl i první stroj, poháněný motorem. Napište nám, kdy a kde to bylo a kdo tento stroj zkonstruoval?
První motorové letadlo, které se skutečně odpoutalo od země a letělo, byl dvouplošník Wright Flyer bratří Wrightů. Poprvé se vznesl 17. prosince roku 1903 na kopci Kill Devil Hill v Kitty Hawk v americkém státě Severní Karolína.
Knihu Alberta Jacka Smáli se Galileovi od nás za správnou odpověď dostane paní Hana Burešová z Hlinska. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace