Soutěže10. února  2018 v 11:46  

Soutěž o knihu

Hřib (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Hřib (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Báječný svět hub: O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství

Knihu Jiřího Kamena z produkce nakladatelství Mladá Fronta můžete získat, pokud správně zodpovíte naši otázku:
 

Jak se jmenoval asi nejslavnější český mykolog, zakladatel České mykologické společnosti? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 25. února. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Fantastický svět Star Wars - Hvězdných válek obývají mimozemšťané mnoha tvarů, podob i charakterů, a tak autoři knihy Star Wars a věda logicky museli zmínit i tzv. Drakeovu rovnici nebo Fermiho paradox. Napište nám, o co se jedná?
Rovnice, kterou v 60. letech formuloval americký astronom Frank Drake, se snaží definovat, kolik inteligentních civilizací, schopných mezihvězdné komunikace, může souběžně existovat v naší Galaxii. Slabinou Drakeovy rovnice je, že obsahuje hned několik neznámých a výsledné číslo se od autora k autorovi liší, a to na úrovni celých řádů. Pokud ale souběžně s námi ve vesmíru existují další civilizace, které stejně jako my zkoumají vesmír, proč jsme na ně – nebo alespoň na jakýkoliv důkaz o jejich existenci – dosud nenarazili? Kde všichni ti mimozemšťané jsou? Tuto větu prý v roce 1950 vyslovil italský fyzik Enrico Fermi na schůzce s dalšími kolegy ve známé laboratoři Los Alamos v Novém Mexiku. Proto se jí říká Fermiho paradox. Řešení může být mnoho. Včetně takového, že žádná jiná inteligentní civilizace kromě té naší ve vesmíru nevznikla. Bylo by to sice smutné, ale vyloučit to zatím nemůžeme.
Knihu Star Wars a věda od nás za správnou odpověď dostane paní Eva Němečková z Plas. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Soutěže

    Soutěž o knihu

    Báječný svět hub: O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství

     

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace