Soutěže8. února  2019 v 21:17  

Soutěž o knihu

Jaroslav Panuška, Vodník, GMU Hradec Králové - Foto:  Galerie Roudnice

Jaroslav Panuška, Vodník, GMU Hradec KrálovéFoto:  Galerie Roudnice

Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře

Knihu Pavla Šidáka z produkce nakladatelství Academia můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

O vodnících je z českých pohádek a pověstí známo, že se rádi proměňují – berou na sebe podobu lidí, věcí, ale také některých zvířat. Napište nám, v jaké zvíře se prý vodníci proměňují nejčastěji? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 24. února. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Napište nám, kdo před sto lety zahájil první české egyptologické přednášky na Univerzitě Karlově? A kdo se před šedesáti lety zasloužil o založení Československého egyptologického ústavu v Praze a Káhiře?
První české přednášky z egyptologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vedl egyptolog František Lexa – od roku 1919 soukromý docent, od roku 1922 mimořádný a od roku 1927 řádný profesor egyptologie na naší nejstarší univerzitě. Československý egyptologický ústav v Praze a Káhiře vznikl na popud a díky aktivitě jiného předního českého egyptologa – Zbyňka Žáby, který se touto myšlenkou a také různými jednáními intenzivně zabýval od roku 1956. Československý egyptologický ústav byl nakonec zřízen v roce 1958 na základě usnesení vlády a jeho prvním ředitelem byl zvolen – profesor František Lexa.
Knihu Stvořené pro věčnost od nás za správnou odpověď dostane paní Daniela Nováková z Prahy… Gratulujeme. 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas