Soutěže11. října  2018 v 10:55  

Soutěž o knihu

Umělecká představa srážky obřího asteroidu se Zemí - Foto: Don Davis,  NASA

Umělecká představa srážky obřího asteroidu se ZemíFoto: Don Davis, NASA

Poslední den druhohor

Knihu Vladimíra Sochy Poslední den druhohor z produkce nakladatelství Vyšehrad můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

Katastrofa na konci druhohor znamenala konec vlády dinosaurů na naší planetě. Než k ní došlo, žili doslova všude – tedy i v Evropě. Napište nám, kde všude se na starém kontinentu ve větší míře nacházejí jejich zkamenělé kosti, a ze které evropské země je popsáno nejvíc rodů neptačích dinosaurů? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 28. října. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
V období nejranějších počátků zemědělství vzniklo na jihovýchodě dnešního Turecka monumentální sídliště, jehož nejtypičtější součástí jsou zahloubené kruhové či oválné stavby s kamennými zdmi a velkými zdobenými stélami ve tvaru písmene „T“. Napište nám, jak se toto sídliště jmenuje, jak je asi staré, kdy bylo objeveno a kdo se o jeho výzkum nejvíce zasloužil?
Jedná se o sídliště Göbekli Tepe z 10. až 8. tisíciletí před Kristem. Bylo objeveno v roce 1963, teprve v roce 1994 však německý archeolog Klaus Schmidt rozpoznal jeho význam a o rok později tam zahájil výzkum, který trvá dodnes.
Knihu Jaromíra Beneše Počátky zemědělství ve Starém světě od nás za správnou odpověď dostane pan Petr Šašek z Liberce. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas