Tajemný svět22. února  2009 v 11:15  

Volary: Azyl pro menhiry

Volarské menhiry - Foto: Roman Kozák

Volarské menhiryFoto: Roman Kozák

Kruhy ze vztyčených kamenů, tzv. kromlechy, se nestavěly jen v pravěku. Různí nadšenci je staví dodnes; málokdy však mají za materiál skutečné pravěké menhiry. Stavitelé z Volar jsou o pravosti těch svých skálopevně přesvědčeni.

Volary se nacházejí na Šumavě, kousek od Prachatic. Volarské menhiry najdete na pahorku U dvou lip nad Starým městem. Stojí v kruhu, je jich jedenáct a jsou z takzvané "okaté ruly". Nejmenší z nich má jen něco přes půl metru, ten nejvyšší 130 centimetrů. Nestojí tu odedávna, ještě před dvěma lety byste tu žádný kruh nenašli. Volarský kromlech byl vybudován na jaře roku 2007. 28. dubna, v předvečer keltského svátku beltinu, jej místní slavnostně "přivítali" při obřadu, kterého se zúčastnil i keltský druid a 170 občanů. Kameny byly ověnčeny květinami, pokřtěny vodou z vltavských pramenů a pomazány medem. Ani ohňová slavnost nechyběla. Město Volary vydalo o svých menhirech informační leták. Píše se v něm, že kameny pocházejí "z bezejmenné náhorní plošiny v Krušných horách" a původně byly součástí velkého pravěkého objektu, který byl přičiněním člověka zdevastován... Archeologové si myslí něco jiného - podle nich nešlo o megalitickou památku, ale o novodobý objekt. Nikdy ho však skutečně nezkoumali, a tak tu vlastně stojí názor proti názoru.
Kameny v Krušných horách posbíral geolog a chemik Pavel Polák; nějakou dobu pak pro ně hledal vhodné umístění. Poté, co se rozhodl pro Volary, stavbu kromlechu z jedenácti kamenů sám osobně řídil.
Deset kamenů je rozestaveno do tvaru "dvou protínajících se pentagramů". Jedenáctý stojí uprostřed a slouží jako "zaměřovací muška" - tzv. vizír. Spojnice této stély s některými dalšími kameny kromlechu ukazují směrem k východu a západu slunce při letním a zimním slunovratu a také při beltinu. Objekt má podle letáku sloužit "zpola jako svatyně a zpola jako observatoř". Návštěvníkům vše objasňuje informační tabule u kromlechu. Další informace o menhirech, plné tajemna a mystiky, obsahují webové stránky volarského občanského sdružení U Nás.
Ať už volarské kameny pocházejí z pravého megalitického objektu nebo ne, novodobý kromlech, který je z nich sestaven, je svým způsobem uměleckým dílem, odrážejícím současný módní proud novokeltské mystiky. Stojí sice na soukromém pozemku, přístup k němu však není nijak omezen. A tak si i vy můžete jeho "sílu" kdykoliv vyzkoušet. Chovejte se při tom slušně.

Prameny:
Roman Kozák: Volarské menhiry (informační leták). Volary 2008
http://volary.vesele.info/volarske-menhiry 

Pravidelná rubrika Kratochvilná vyprávění o tajemných místech se vysílá v rámci každého druhého Planetária v měsíci. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. ledna  2014 v 18:15       rubrika: Tajemný svět

  Klíčov: Kámen, voda a vlk

  „Pověst zpravuje, že vlk ukradl jedno dítě z Klíčova. Pronásledován obyvateli, musel živoucí dítě nechat padnout, takže mohlo být zachráněno,“ píše se ve starých vlastivědách. Na památku události byl prý západně od Klíčova vztyčen pamětní kámen.

   
 • 23. ledna  2011 v 11:15       rubrika: Tajemný svět

  Neumětely: Hrob věrného Šemíka

  Chcete-li v tichém zadumání postát nad údajným hrobem nejznámějšího českého koně, musíte zajet na podbrdské Hořovicko, do vsi Neumětely. Právě tam, prý před vraty svého dvora, nechal vladyka Horymír pohřbít věrného...

   
 • 19. prosince  2010 v 11:15       rubrika: Tajemný svět

  Javorník: Měsíční kámen

  Nedaleko Javorníku na Prachaticku stojí v lese kousek od silnice zvláštní, skoro dvoumetrový šedozelený balvan. Je prý plný energie a tak je oblíbeným cílem milovníků záhad. Vědci, a s nimi i někteří záhadologové, na...

   

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas