19. dubna  2014 v 17:44  rubrika: Naše tipy

Doporučujeme

Café Nobel, setkání veřejnosti s vědou
Fokus kafe Ústí nad Labem, 24. dubna - Pompeje aneb Zkáza pod Vesuvem (pro děti - archeolog Pavel Titz, od 16:30); Literární kavárna Fokus, Kampus UJEP Ústí nad Labem, 29. dubna - Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci (arabista, historik a filozof Zdeněk Müller, od 17 hodin). Cyklus Café Nobel pořádá UJEP Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

Muzeum T.G.M. v Rakovníku
Slované – Rakovnicko v raném středověku. Archeologická výstava. Vernisáž 25. dubna v 17 hodin (potrvá do 15. června).

Science Café, cyklus diskusních setkání vědců a zájemců o vědu z řad široké veřejnosti
Program akcí ZDE 

Přírodovědci.cz
Program akcí najdete ZDE 

Filozofická fakulta UK v Praze, náměstí Jana Palacha
Civilizace na Nilu. Nejnovější české archeologické objevy v Egyptě a Súdánu. Fotografická výstava ve foyeru hlavní budovy 

Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem
Národy antického Středomoří řeckýma očima. Výstava sádrových odlitků známých antických skulptur ze 6. až 2. století před Kristem. 

Vlastivědné muzeum v Olomouci
Kouzlo starých map. Unikátní výstava map, atlasů a glóbů (do 27. dubna). 

Melicharovo vlastivědné muzeum Unhošť
Oasis parva. Výstava, věnovaná životu na okraji římského světa a českým výzkumům v egyptské Západní poušti (do 30. dubna) 

Muzeum regionu Valašsko, zámek Vsetín
Egypt – dar Nilu. Výstava ze sbírky cestovatele Jána Hertlíka (do 30. dubna). 

Muzeum města Ústí nad Labem
Společenský život hmyzu. Výstava, na které nechybí ani insektária s živým hmyzem (do 22. května). 

Muzeum Komenského v Přerově
Detektory v archeologii aneb Jak pomáhat a neublížit. Výstava prvních výsledků spolupráce archeologů a detektorářů v rámci projektu Preventivní archeologie (do 1. června). 

Muzeum Cheb
Archeologie bez hranic – Slované v Horní Falci a na Chebsku. Výstava, věnovaná raně středověkým dějinám Chebu a jeho nejbližších západních sousedů od 6. do 12. století (do 15. června). 

Národní zemědělské muzeum v Praze
Osudový příběh Československého zemědělského muzea. Výstava o historii muzea (do 15. června). Můžete si prohlédnout např. i dlouhodobou výstavu o potravinářských obalech Od věku sloužím člověku a stálou expozici o traktorech. 

Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem
Nechme mluvit kameny. Výstava hornin, minerálů a zkamenělin z různých lokalit České republiky, ale také ze zahraničí (do 28. června). 

Techmania Plzeň
Výstava projektů centra Nové technologie pro informační společnost Západočeské univerzity v Plzni: počítačové zařízení snímající pohyb prstů, inverzní kyvadlo, akvárium demonstrující proudění kapalin, tepelné štíty raketoplánů atd. (do srpna). 

Národní muzeum, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze
Čas zámořských objevů. Výstava věnovaná úsilí Evropanů o dobytí dosud nepoznaného světa (do 14. září). 

Památník v ulici Na Příkopě v Nymburku
Pravěká mohyla. Expozice s hrobem velmože z pozdní doby kamenné s kamenným obložením. Můžete v ní shlédnout např. animovaný film Příběh mohyly. 

Západočeské muzeum v Plzni
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje. Dvě nové stálé expozice pod společným názvem. Archeologická a historická expozice západočeského regionu od počátku osídlení do poloviny 19. století. 

Malenovický hrad ve Zlíně
Zvířata na Zemi a člověk. Nová stálá zoologická expozice Muzea jihovýchodní Moravy. 150 exponátů, především preparátů, včetně jediné veřejně vystavené kostry slona v České republice. 

Muzeum města Ústí nad Labem
Antický sen – část sbírky sádrových odlitků antických soch z Ústavu pro klasickou archeologii Univerzity Karlovy. Dlouhodobá výstava o umění, architektuře, kultuře i obyčejném životě v antice. 

Všestary u Hradce Králové, Archeopark
Archeoparku pravěku. Pravěká vesnice, nová budova s novou unikátní stálou expozicí pravěku, a to nejen toho našeho. 

Muzeum Mohelnice
Pravěk Mohelnicka. Nová stálá expozice. Archeologické nálezy, aranžované scény, rekonstrukce domů, oděvů i hrobů. 

Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku, Kolín
Cesta napříč časem a krajinou. Nová archeologická expozice. Nálezy z výzkumu na stavbě silničního obchvatu Kolína. Šperky, nádoby, plastiky, dokumentace rondelů. 

Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou
Staré pověsti české. Výstava o vzniku a vývoji českých mýtů a jejich popularitě v upravené podobě. V muzeu je umístěna dlouhodobě. 

Městské muzeum Frýdlant
Nová stálá expozice Špitálek. Historie města, řemesla, nálezy z archeologických výzkumů ve městě, včetně základů staré chlebové pece. 

Africké muzeum Dr. Emila Holuba, Holice
Rekonstruované muzeum má od 3. května 2012 novou expozici. Africká vesnice, savana a Viktoriiny vodopády, život a dílo cestovatele Emila Holuba a jeho následovníků. 

Kittelovo muzeum, Krásná – Pěnčín u Jablonce nad Nisou
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, jeho život a léčitelská praxe. Pravěká těžba kamene na Kittelovsku. Stálé expozice. 

Vlastivědné muzeum Jesenicka v Jeseníku
Čarodějnické procesy na Jesenicku. Nová stálá expozice ve sklepení Vodní tvrze, věnovaná čarodějnickým procesům 17. století. 

Expozice času, Šternberk u Olomouce
Nová stálá expozice spojující dějiny vesmíru a celé naší civilizace. Vznik vesmíru a času, kalendáře, hodiny a měření času. 

Moravské zemské muzeum v Brně, Pavilon Anthropos
Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé. Nová stálá expozice. 50 pravěkých rekonstrukcí z díla slavného malíře a ilustrátora. 

Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum na Vajanského nábreží
Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska. Nová stálá expozice o slovenské přírodě. 

Národní galerie, Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze
Umění starého světa. Nová stálá expozice. Umění Asie a starověkého Středomoří. Egypt, Núbie, Přední východ, egejská oblast, antika, Čína. 

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Archeologické muzeum Šatlava. Nová pobočka muzea v bývalém městském vězení. Dvě stálé expozice – využívání jeskyní a skalních převisů člověkem, archeologie města Česká Lípa a místní hrnčířská výroba. 

Husitské muzeum v Táboře, Gotický sál
Husité. Obnovená stálá expozice. Současný pohled na husitství od kořenů revoluce, přes války až po vliv na současnost. 

Městské muzeum v Podbořanech na Lounsku
Pravěk a raný středověk Podbořanska. Nová expozice, která představuje zejména výzkumy a nálezy ze známého vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Navíc jsou tu stálé expozice o květeně a geologii regionu. 

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze
Horniny a geologický vývoj Českého masivu. Nová venkovní expozice – 32 druhů hornin s doprovodnými tabulemi o geodynamických procesech, které formovaly horninové podloží České republiky (denně, po celý rok, od 10 hodin). 

Vedrovice, Muzeum a informační centrum
Nové muzeum v obci, která je od 60. let významnou archeologickou lokalitou. Archeologické nálezy, především z období neolitu, tvoří základ celé expozice. 

Městské muzeum a galerie Břeclav, zámeček Pohansko
Velkomoravské Pohansko. Nová, modernizovaná a rozšířená archeologická expozice. 

Muzeum Keltů v Dobšicích na Nymbursku
Stálá expozice v budově obecního úřadu, věnovaná Keltům, kteří žili na území obce ve 4. - 3. století před naším letopočtem. 

České muzeum stříbra v Kutné Hoře
Kutnohorské podzemí a jeho průzkum. Nová stálá expozice v Tylově domě. Nejzajímavější speleologické objevy posledních dvou desetiletí. Fotografie, mapy, archeologické nálezy i geologické vzorky z míst veřejnosti nepřístupných. 

Náprstkovo muzeum Praha
Nias - ostrov předků a mýtů. Nová stálá expozice. Kultura indonéského ostrova Nias, jak ji poznal cestovatel Pavel Durdík na konci 19. století. Jeho sbírka je jednou z největších a nejucelenějších sbírek niaské megalitické kultury na světě. 

Mendelovo muzeum genetiky v Brně
Nová stálá expozice o zakladateli genetiky Řehoři Johannu Mendelovi. Expozice je určena nejširší veřejnosti a známého badatele představuje i jako zájemce o meteorologii, včelařství nebo ovocnářství. 

Hvězdárna města Karlovy Vary
Nová stálá expozice s ojedinělými exponáty, souvisejícími zejména s výzkumem vesmíru. Ústředním exponátem je historická celooblohová kamera, která v roce 1959 pomohla nalézt příbramský meteorit. 

Muzeum Nové Strašecí
Keltové na Rakovnicku. Nová expozice. 

Hornické muzeum Příbram
Muzeum obětí komunismu - Památník Vojna. Uran v českých dějinách. Nová stálá expozice o vývoji uranového hornictví u nás v průběhu posledních dvou století a jeho vlivům na vědní, technickou a společenskou sféru. 

Soutěže

Naše tipy

    Café Nobel, setkání veřejnosti s vědou
    Fokus kafe Ústí nad Labem, 24. dubna - Pompeje aneb Zkáza pod Vesuvem (pro děti - archeolog Pavel Titz, od 16:30); Literární kavárna Fokus, Kampus UJEP Ústí nad Labem, 29. dubna - Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci (arabista, historik a filozof Zdeněk Müller, od 17 hodin). Cyklus Café Nobel pořádá UJEP Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

    Muzeum T.G.M. v Rakovníku
    Slované – Rakovnicko v raném středověku. Archeologická výstava. Vernisáž 25. dubna v 17 hodin (potrvá do 15. června).

     

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas