3. srpna  2014 v 17:02  rubrika: Naše tipy

Doporučujeme

Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
Ústí nad Labem, Fokus kafe, 11. září: Globální oteplování - strašák nebo fakt? (klimatologové Jan Pretel a Lenka Hájková, od 18 hodin).
Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 18. září: Zemětřesné roje na západě Čech a jižním Islandu (seismolog Josef Horálek, od 18 hodin).
Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

Pražský hrad, Císařská konírna
Poklady staré Číny. Pět tisíc let čínských dějin od neolitu po vládu poslední císařské dynastie. Nejcennějšími exponáty výstavy jsou dva válečníci terakotové armády císaře Čchin Š'-chuang-tiho (do 9. listopadu).

Science Café, cyklus diskusních setkání vědců a zájemců o vědu z řad široké veřejnosti
Program akcí ZDE 

Přírodovědci.cz
Program akcí najdete ZDE 

Národní muzeum, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze
Čas zámořských objevů. Výstava věnovaná úsilí Evropanů o dobytí dosud nepoznaného světa (do 14. září). 

Muzeum Mladoboleslavska v Mladé Boleslavi
Antický Řím. Výstava sochařských portrétů a reliéfů z antiky, nálezy z doby římské z hrobů vykopaných u Mušova a Řepova (do 28. září). 

Libochovice na Litoměřicku, zámek
Dobrodružná Afrika očima cestovatele Jana Josefa Herbersteina. Výstava dokumentující cesty bývalého majitele zámku z konce 19. a začátku 20. století. Preparovaná zvířata, cestovní doplňky, ale i dobře dochované části staroegyptských mumií (do 30. září). 

Náprstkovo muzeum v Praze
Země černých faraonů. Výstava o historii a archeologických výzkumech na území starověké Núbie, které se dnes nachází převážně v Súdánu (do 12. října). 

Oblastní muzeum v Litoměřicích
Litoměřicko na starých mapách. Výstava map od 16. do 20. století (do 26. října). 

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Tajemství rostlin. Výstava fotografií Viktora Sýkory. Světelná mikroskopie a skenovací elektronová mikroskopie (do 26. října). 

Muzeum Českého ráje v Turnově
V srdci Hedvábné stezky – Umění a řemeslo Střední Asie. Výstava předmětů denní potřeby i luxusních artefaktů středoasijských národů. Kočovnická jurta a exponáty z výzkumů českých expedic v Mongolsku a Afghánistánu (do 18. ledna). 

Zoologická zahrada Brno
Nová výstava žraločích čelistí ze sbírky Pavla Jandy v expozici Exotária. 

Železná Ruda/ Bayerisch Eisenstein, historická budova nádraží na hranicích
Svět Přírodního parku Bavorský les. Evropské centrum netopýrů. Expozice o hoře Velký Javor, lyžování a historické železnici. 

Vlastivědné muzeum Jesenicka v Jeseníku
Spirála času Země. Nová multimediální geologická expozice. Vznik a vývoj naší planety, geomorfologický vývoj Jesenicka. 

Bunkr Drnov, poblíž Podlešína u Slaného
Muzeum studené války a protivzdušné obrany. Technologické zázemí, dekontaminační zóna, sál bojového velení, rakety protivzdušné obrany Československa. 

Botanická zahrada v Liberci
Nový pavilon pro leknínovité rostliny, především pro známé jihoamerické viktorie královskou i Cruzovu, asijskou euryalé vzdornou a další vodní rostliny. 

Bývalá Galerie U rytíře v podzemí radnice v Liberci
Zapomenuté dějiny města Liberce. Nová stálá expozice o historii města. 

Muzeum Kounovských kamenných řad, Kounov na Rakovnicku
Nová expozice, věnovaná nejen tzv. Kounovským kamenným řadám, ale také přilehlé lokalitě Špičák s výskytem kamenů, považovaných mnohými nadšenci za menhiry. 

Zoo Dvůr Králové nad Labem
Jedovatá Afrika. Nová expozice. Jedovatí hadi, štíři, ploštice a ryby. 

Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem
Národy antického Středomoří řeckýma očima. Výstava sádrových odlitků známých antických skulptur ze 6. až 2. století před Kristem. 

Památník v ulici Na Příkopě v Nymburku
Pravěká mohyla. Expozice s hrobem velmože z pozdní doby kamenné s kamenným obložením. Můžete v ní shlédnout např. animovaný film Příběh mohyly. 

Západočeské muzeum v Plzni
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje. Dvě nové stálé expozice pod společným názvem. Archeologická a historická expozice západočeského regionu od počátku osídlení do poloviny 19. století. 

Malenovický hrad ve Zlíně
Zvířata na Zemi a člověk. Nová stálá zoologická expozice Muzea jihovýchodní Moravy. 150 exponátů, především preparátů, včetně jediné veřejně vystavené kostry slona v České republice. 

Muzeum města Ústí nad Labem
Antický sen – část sbírky sádrových odlitků antických soch z Ústavu pro klasickou archeologii Univerzity Karlovy. Dlouhodobá výstava o umění, architektuře, kultuře i obyčejném životě v antice. 

Všestary u Hradce Králové, Archeopark
Archeoparku pravěku. Pravěká vesnice, nová budova s novou unikátní stálou expozicí pravěku, a to nejen toho našeho. 

Muzeum Mohelnice
Pravěk Mohelnicka. Nová stálá expozice. Archeologické nálezy, aranžované scény, rekonstrukce domů, oděvů i hrobů. 

Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku, Kolín
Cesta napříč časem a krajinou. Nová archeologická expozice. Nálezy z výzkumu na stavbě silničního obchvatu Kolína. Šperky, nádoby, plastiky, dokumentace rondelů. 

Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou
Staré pověsti české. Výstava o vzniku a vývoji českých mýtů a jejich popularitě v upravené podobě. V muzeu je umístěna dlouhodobě. 

Městské muzeum Frýdlant
Nová stálá expozice Špitálek. Historie města, řemesla, nálezy z archeologických výzkumů ve městě, včetně základů staré chlebové pece. 

Africké muzeum Dr. Emila Holuba, Holice
Rekonstruované muzeum má od 3. května 2012 novou expozici. Africká vesnice, savana a Viktoriiny vodopády, život a dílo cestovatele Emila Holuba a jeho následovníků. 

Kittelovo muzeum, Krásná – Pěnčín u Jablonce nad Nisou
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, jeho život a léčitelská praxe. Pravěká těžba kamene na Kittelovsku. Stálé expozice. 

Vlastivědné muzeum Jesenicka v Jeseníku
Čarodějnické procesy na Jesenicku. Nová stálá expozice ve sklepení Vodní tvrze, věnovaná čarodějnickým procesům 17. století. 

Expozice času, Šternberk u Olomouce
Nová stálá expozice spojující dějiny vesmíru a celé naší civilizace. Vznik vesmíru a času, kalendáře, hodiny a měření času. 

Moravské zemské muzeum v Brně, Pavilon Anthropos
Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé. Nová stálá expozice. 50 pravěkých rekonstrukcí z díla slavného malíře a ilustrátora. 

Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum na Vajanského nábreží
Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska. Nová stálá expozice o slovenské přírodě. 

Národní galerie, Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze
Umění starého světa. Nová stálá expozice. Umění Asie a starověkého Středomoří. Egypt, Núbie, Přední východ, egejská oblast, antika, Čína. 

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Archeologické muzeum Šatlava. Nová pobočka muzea v bývalém městském vězení. Dvě stálé expozice – využívání jeskyní a skalních převisů člověkem, archeologie města Česká Lípa a místní hrnčířská výroba. 

Husitské muzeum v Táboře, Gotický sál
Husité. Obnovená stálá expozice. Současný pohled na husitství od kořenů revoluce, přes války až po vliv na současnost. 

Městské muzeum v Podbořanech na Lounsku
Pravěk a raný středověk Podbořanska. Nová expozice, která představuje zejména výzkumy a nálezy ze známého vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Navíc jsou tu stálé expozice o květeně a geologii regionu. 

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze
Horniny a geologický vývoj Českého masivu. Nová venkovní expozice – 32 druhů hornin s doprovodnými tabulemi o geodynamických procesech, které formovaly horninové podloží České republiky (denně, po celý rok, od 10 hodin). 

Vedrovice, Muzeum a informační centrum
Nové muzeum v obci, která je od 60. let významnou archeologickou lokalitou. Archeologické nálezy, především z období neolitu, tvoří základ celé expozice. 

Městské muzeum a galerie Břeclav, zámeček Pohansko
Velkomoravské Pohansko. Nová, modernizovaná a rozšířená archeologická expozice. 

Muzeum Keltů v Dobšicích na Nymbursku
Stálá expozice v budově obecního úřadu, věnovaná Keltům, kteří žili na území obce ve 4. - 3. století před naším letopočtem. 

České muzeum stříbra v Kutné Hoře
Kutnohorské podzemí a jeho průzkum. Nová stálá expozice v Tylově domě. Nejzajímavější speleologické objevy posledních dvou desetiletí. Fotografie, mapy, archeologické nálezy i geologické vzorky z míst veřejnosti nepřístupných. 

Náprstkovo muzeum Praha
Nias - ostrov předků a mýtů. Nová stálá expozice. Kultura indonéského ostrova Nias, jak ji poznal cestovatel Pavel Durdík na konci 19. století. Jeho sbírka je jednou z největších a nejucelenějších sbírek niaské megalitické kultury na světě. 

Mendelovo muzeum genetiky v Brně
Nová stálá expozice o zakladateli genetiky Řehoři Johannu Mendelovi. Expozice je určena nejširší veřejnosti a známého badatele představuje i jako zájemce o meteorologii, včelařství nebo ovocnářství. 

Hvězdárna města Karlovy Vary
Nová stálá expozice s ojedinělými exponáty, souvisejícími zejména s výzkumem vesmíru. Ústředním exponátem je historická celooblohová kamera, která v roce 1959 pomohla nalézt příbramský meteorit. 

Muzeum Nové Strašecí
Keltové na Rakovnicku. Nová expozice. 

Hornické muzeum Příbram
Muzeum obětí komunismu - Památník Vojna. Uran v českých dějinách. Nová stálá expozice o vývoji uranového hornictví u nás v průběhu posledních dvou století a jeho vlivům na vědní, technickou a společenskou sféru. 

 

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 11. září: Globální oteplování - strašák nebo fakt? (klimatologové Jan Pretel a Lenka Hájková, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 18. září: Zemětřesné roje na západě Čech a jižním Islandu (seismolog Josef Horálek, od 18 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Pražský hrad, Císařská konírna
  Poklady staré Číny. Pět tisíc let čínských dějin od neolitu po vládu poslední císařské dynastie. Nejcennějšími exponáty výstavy jsou dva válečníci terakotové armády císaře Čchin Š'-chuang-tiho (do 9. listopadu).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas