Firmám skončily dobré časy, mzdy budou dále růst, předvídá ekonom

Horší časy z hlediska růstu nezaměstnanosti budou vykoupeny o poznání vyššími mzdami, myslí si Michal Skořepa - Foto: Filip Jandourek

Horší časy z hlediska růstu nezaměstnanosti budou vykoupeny o poznání vyššími mzdami, myslí si Michal SkořepaFoto: Filip Jandourek

Česká ekonomika v posledních letech prožívá jeden z historicky nejvyšších růstů, podle nejnovějších predikcí letos meziročně poroste o pět procent. Většina odhadů se ale zároveň shoduje na tom, že příští rok dojde ke zpomalení. „Ekonomický cyklus letos vrcholí a příslušné centrální banky se snaží zakročit, aby ekonomiky dostaly zpět k rovnováze,“ říká makroanalytik České spořitelny Michal Skořepa.

Korekce čeká i trh práce, tedy zvýšení nezaměstnanosti, nikoli ale v nejbližší době. „Nastřádalo se v něm množství potenciálu, který je nejdříve třeba vyčerpat skrze vyšší růst mezd, příští rok až dva tempem okolo osmi procent,“ předvídá Skořepa.  

„Horší časy z hlediska růstu nezaměstnanosti budou vykoupeny o poznání vyššími mzdami.“
Michal Skořepa

Teprve až práce dostatečně zdraží, začnou firmy více investovat do automatizace. Příští rok ale nezaměstnanost ještě zůstane na současné rekordní úrovni okolo tří procent. Firmy budou nabírat lidi, kteří stále stojí mimo trh práce, především mezi ženami. 

Podle Skořepy tak končí dobré časy pro firmy, protože mzdy v minulých letech rostly pomalu. „To se v posledních měsících mění, mzdy nyní rostou rychleji než produktivita práce. Je to návrat k normálu, aby firmy tu práci v uvozovkách nevykořisťovali nad únosnou úroveň. Ale ani zaměstnanci nesmí mít příliš dlouho navrch, to by firmy položilo,“ upozorňuje. 

Černé labutě 

Je v současnosti na obzoru něco, co by mohlo solidní výhled české ekonomiky ohrozit? „Z krátkodobého hlediska může potíže způsobit brexit, ovšem ne nějak velkého rozsahu. Jde tam asi pět procent našeho vývozu a nepřímý dopad může přijít i přes Německo a Polsko,“ naznačuje Skořepa. 

V brexitu ale zároveň spatřuje i příležitost. Máme šanci obsadit exportní destinace, kam dosud vyváželi právě Britové, například v automobilovém průmyslu. 

Budou se zvyšovat úrokové sazby? Jaký bude vývoj na trhu s nemovitostmi? Poslechněte si celé Alter Eko >>
Autor:  Roman Chlupatý  (rch)
Pořad: Alter Eko  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: středa 15:33; repríza sobota 10:07  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace