Archiv Plus: Voda jako nepřítel. Povodně 1997 v rozhlasovém vysílání

Troubky po povodních v roce 1997 - Foto: Wikimedia Commons, Ladislav Svoboda,  GFDL,  CC-BY-3.0

Troubky po povodních v roce 1997Foto: Wikimedia Commons, Ladislav Svoboda, GFDL, CC-BY-3.0

Červenec 1997. Před dvaceti lety Moravu, Slezsko a východní Čechy postihly ničivé povodně, které zasáhly také Polsko, Rakousko a Slovensko. Informace o stavu vody přinášela všechna média, včetně Českého rozhlasu.

V České republice tehdy vládne menšinová vláda Václava Klause, která po krátkém období určitého váhání složitou situaci relativně zvládá. Ve vybraných ukázkách zazní komentované přehledy událostí a škod z jednotlivých dnů tragédie, tak jak povodně zasahovaly stále větší díl našeho území. 

Zaznamenána je i druhá povodňová vlna, rozličná opatření vlády i místních orgánů, různé negativní jevy i vlna solidarity s postiženými. 

Vlastní sbírku vyhlásil tehdy také Český rozhlas. Přinášíme proto několik ukázek z rozhovorů s přispěvateli na rozhlasovou povodňovou sbírku, kteří své příspěvky přinášeli přímo do budovy rozhlasu. Zařazeno je i následné poděkování tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka přispěvatelům a jeho sdělení, kam budou vybrané prostředky poskytnuty.

Vybrali jsme také několik nejzajímavějších ukázek z rozhovorů. Generálmajor Petr Voznica, vojenský velitel oblasti v době povodní, později za svůj výkon této funkce vyznamenaný, odpovídá na poněkud nevojenskou otázku. 

Povědomí širšího historického kontextu je patrné z rozhovoru s ministrem zahraničních věcí Josefem Zielencem. Ten hovoří o našich reálných možnostech vstupu do NATO a EU a také o svém osobním pohledu na tehdejší povodně. 

Prezident Václav Havel pak ve svých Hovorech z Lán ze září 1997 obsáhle připomíná naše špatné zacházení s krajinou a urbanistické problémy. Z této delší promluvy jsme zařadili alespoň kratší ukázku. 

Rámcový přehled o následcích ničivých povodní pak přináší dobová sumarizace zmařených lidských životů a materiálních škod.  

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace