Červen 1992: Volby, které vedly k definitivnímu konci Československa

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Dva muži, kteří rozdělili Československo - Foto:  ČTK, Jaroslav Hejzlar

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Dva muži, kteří rozdělili ČeskoslovenskoFoto:  ČTK, Jaroslav Hejzlar

Poslední československé volby a začátek posledního dějství společného státu. To bylo hlavním tématem června 1992.

Výsledky voleb konaných v Československu 5. a 6. června 1992 znamenaly definitivní konec nadějí na další existenci společného státu. Slovenské strany, které chtěly udržet společný stát (Občanská demokratická unie, Demokratická strana v koalici se slovenskou ODS), nepřekonaly pětiprocentní klauzuli a do federálního ani slovenského parlamentu se nedostaly. 

Na Slovensku drtivě zvítězilo Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara a vytvořilo koalici s postkomunistickou Stranou demokratické levice a nacionalistickou Slovenskou národní stranou. V České republice vznikla pravicová koalice lidovců, ODA a KDS vedená Občanskou demokratickou stranou Václava Klause. 

V pořadu uslyšíte například těsně předvolební komentář Václava Havla - Foto: Tomáš Vodňanský

V pořadu uslyšíte například těsně předvolební komentář Václava HavlaFoto: Tomáš Vodňanský

Z těsně předvolebního období jsme vybrali ukázky z bilančních rozhovorů s odstupujícími ministry. Konkrétně se členem federální vlády Jozefem Bakšayem, ministrem zahraničního obchodu, a se členem české vlády Ivanem Dejmalem, ministrem životního prostředí.  

Dále jsme vybrali úryvek z pozoruhodného a výrazně emočně pojatého dokumentárního pásma o federálních manželstvích – právě v této době šlo o velmi diskutované téma, část předvolebního rozhovoru s psychologem, ukázku z těsně předvolebního komentáře a předvolební oslovení československých občanů prezidentem Václavem Havlem. 

Z povolebního období června 1992 jsme vybrali ukázky z těsně povolebních komentářů (Ivan Hoffman, Pavel Tigrid ad.), úvahu o důvodech a způsobu zrušení federálních médií a část rozhovoru se sociologem Fedorem Gálem o českém školství. Na závěr pak nadčasovou ukázku z výročního pietního aktu v obci Ležáky. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace