Dny po „Vítězném únoru“

1. březen 2013

Období mezi 25. únorem a 10. březnem 1948 ohraničené Gottwaldovým projevem a smrtí Jana Masaryka představuje po poměrně plíživé stalinizaci Československa let 1945-48 a bouřlivém uzurpování veškeré moci v únorových dnech definitivní nástup komunistického režimu. V našem pořadu uslyšíte odpovědi na následující otázky:

Jak vznikla nahrávka slavného Gottwaldova projevu na Václavském náměstí 25. února 1948? A co veřejně sliboval - a nedodržel - tento muž rolníkům jen o čtyři dny později? Co o únoru 48 říkali o dvacet let později tak rozdílní lidé jako byl osmašedesátnický ministr vnitra a vězeň padesátých let Josef Pavel a činovník prvorepublikových, protektorátních i lidově-demokratických odborů Evžen Erban? A jak ho s ročním odstupem hodnotil tehdejší premiér a pozdější prezident Antonín Zápotocký? O čem hovořili ministři při příchodu na první zasedání vlády tzv. obrozené Národní fronty? A jak vysvětloval v parlamentu ministr vnitra Václav Nosek smrt Jana Masaryka jen několik hodin po nalezení jeho těla?
A ještě postskriptum pro odlehčení: jak se únorové výročí slavilo v orwellovském roce 1984?

Poslechněte si v audio záznamu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.