Květen 1992: Ve víru vášní

Jiří Hanzelka (vlevo) se v jedné z ukázek zamýšlí, co může pro naše občany znamenat práce načerno v zahraničí - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jiří Hanzelka (vlevo) se v jedné z ukázek zamýšlí, co může pro naše občany znamenat práce načerno v zahraničíFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Počátek volební kampaně, vypjaté emoce a očekávání, jak volby dopadnou a jaký bude následně osud společného státu. Taková byla květnová atmosféra před 25 lety.

Předvolební debaty v Československém rozhlase byly vysílány těsně před oficiálním započetím volební kampaně. Snahou bylo v řadě diskusí vždy přibližně s 5 až 6 účastníky představit všechny kandidující politické subjekty. Ne vždy se však všichni pozvaní dostavili a i když většina z chybějících pocházela ze Slovenska, ani všechny české subjekty se ale nezúčastnily diskuzí. 

Dvě hlavní otázky se týkaly budoucího osudu společného státu a názoru na probíhající ekonomickou reformu. Z jedné diskuze jsme vybrali dvě ilustrativní ukázky, jedna z nich je věnována nízkým preferencím ODÚ, jednoho z mála opravdu profederálních politických subjektů na Slovensku. 

Federální bezpečnostní informační služba (FBIS) vypracovala na jaře 1992 seznam novinářů – agentů Státní bezpečnosti. Přinášíme ukázku z rozhovoru se Štefanem Bačinským, ředitelem FBIS, o širších souvislostech tohoto seznamu. 

Uslyšíte i komentář Ivana Hoffmana o budoucím rozdělení Československa - Foto: Šárka Ševčíková

Uslyšíte i komentář Ivana Hoffmana o budoucím rozdělení ČeskoslovenskaFoto: Šárka Ševčíková

Z bilančního rozhovoru s premiérem federální vlády Mariánem Čalfou jsme vybrali dotaz na jeho ideové zakotvení. Další ukázka je věnována regionální politice a pochází z rozhovoru s poslancem Liborem Kudláčkem.  

Z řady pozoruhodných předvolebních komentářů jsme vybrali několik ukázek: Ivan Hoffman uvažuje o budoucím rozdělení Československa a rozvíjí zajímavou paralelu s dlouhodobou existencí dvou německých států SRN a NDR, Jiří Ješ se věnuje fenoménu sociální demagogie, třetí ukázka se pak zabývá neschopností některých občanů vést kultivovanou diskusi. 

V závěrečné – a v lecčems nadčasové – ukázce se cestovatel Jiří Hanzelka nad konkrétním případem zamýšlí, co může pro naše občany znamenat práce v zahraničí – načerno. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace