Léto 1947 v rozhlase: politici řečnili, ale o Marshallově plánu se mlčelo

Edvard Beneš při jednom ze svých projevů - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Edvard Beneš při jednom ze svých projevůFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Prezident Beneš v létě roku 1947 cestuje po vlastech českých, Jan Masaryk vzpomíná na svého otce a horníci v severočeském dole slavnostně přebírají darovaný autobus. O tom, že jsme odmítli Marshallův plán a přišli tak o poslední příležitost neskončit v sovětské zóně, nepadne ani slovo...

Prezident Edvard Beneš navštívil v letních měsících roku 1947 řadu míst a pronesl na nich řadu zvukově dochovaných projevů. Je samozřejmé, že některé jsou si dosti podobné, několik záznamů je pak technicky velmi nekvalitních. 

V naprosté většině jsou dochovány pouze prezidentovy projevy, výjimečně přivítání rozjásaným davem a zcela výjimečně i pozdravné projevy místních představitelů. Proto jsme kromě několika zásadních pasáží z Benešových projevů z Hodonína, Znojma a Prahy zařadili také jedno z natočených přivítání a jediný v tomto období dochovaný pozdrav, a to předsedy místního národního výboru v Pohořelicích. 

V pořadu uslyšíte i George Marshalla - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

V pořadu uslyšíte i George MarshallaFoto: Wikimedia Commons, Public domain

V září 1947 uplynulo deset let od smrti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Zatímco rozhlasový projev Edvarda Beneše k tomuto výročí byl poměrně nezáživný, daleko zajímavější byla vzpomínka jeho syna Jana, tehdejšího ministra zahraničních věci. Proto uslyšíte právě ji. 

Z dalších zajímavých dobových nahrávek jsme vybrali ukázky z proslovu herce Václava Vydry staršího k československé mládeži a ze zajímavého rozhovoru s českým stipendistou v Organizaci spojených národů, který byl natočen v Ženevě. 

Na závěr jsme pak zařadili několik ukázek z obsáhlé kuriózní reportáže ze slavnostního předávání daru zaměstnanců letňanské Avie severočeským horníkům. Tím darem byl autobus, kterým budou horníci jezdit do práce a letňanští kováci na něm pracovali ve svém volném čase. Pozoruhodný je i název dolu, odkud horníci pocházeli – Franklin Delano Roosevelt. Tento název nesl důl až do roku 1958, kdy byl slavnostně přejmenován na Důl Československé armády. 

A Marshallův plán? V pořadu zazní alespoň krátká ukázka z jeho slavnostního vyhlášení americkým ministrem zahraničních věcí George Marshallem.  

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace