Srpen 1992 – politika jako divadlo

Václav Klaus na archivním snímku z roku 1990 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Václav Klaus na archivním snímku z roku 1990Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Rozdělení společného státu se stává faktem a získává také časový harmonogram. Diskutuje se o jednoslovném názvu naší republiky, o tradicích obnovené české státnosti i o česko-slovenských hranicích.

Napětí kolem rozdělení společného státu, v té době už spíše kolem podoby tohoto rozdělení, bylo v srpnu roku 1992 takřka nesnesitelné. A tak, když došlo na konci měsíce k dohodě o rozdělení a o jeho harmonogramu mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, předsedy vítězných politických subjektů v Česku a na Slovensku, byla minimálně částí společnosti vnímána s jistou úlevou. 

Tuto událost zastupuje (vzhledem k samostatnému pořadu na toto téma) alespoň komentovaná zpráva z publicistického magazínu Radiofórum. 

Z dlouhé řady tematicky rozličných rozhlasových diskusí jsme vybrali dvě. V první z nich diskutovalo několik historiků nad dějinami a proměnami české státnosti, zatímco ve druhé – nazvané Jak chutná moc – debatovali nad podobou politické moci a zacházení s ní filozof a politik Daniel Kroupa a sociolog a bývalý politik Fedor Gál. 

Fedor Gál v roce 1989 - Foto:  www.fedorgal.cz

Fedor Gál v roce 1989Foto:  www.fedorgal.cz

Problém česko-slovenských hranic je ilustrován na případu Sidonie, kde hranice vedla uvnitř obce. Naše ukázka pochází z rozsáhlejšího dokumentárního pásma, ve kterém hovořila řada místních občanů.  

Pozoruhodný hlas lidu zastupují také slovenští divadelníci z Ružomberoku, v té době na návštěvě českého divadelního festivalu. Ti hovoří o rozdělení státu a osobnostech, které po volbách stojí v čele slovenské politické scény. Právě zde padne analogie mezi politikou a divadlem.  

Z komentářů jsme vybrali úvahu o variantách jednoslovného názvu České republiky a úryvky ze dvou komentářů politologa Pavla Tigrida. A k rozdělení státu pak ještě jeden bonus – ukázku z básně Karla Hynka Máchy, která byla odvysílána spolu s oznámením o rozdělení společného státu. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace