Únor 1992: Zřejmě přelomový měsíc

V únoru 1992 mluvil o nutnosti nenásilného rozchodu i tehdejší předseda HZDS Vladimír Mečiar (na snímku v červnu 2006) - Foto: Ľubomír Smatana

V únoru 1992 mluvil o nutnosti nenásilného rozchodu i tehdejší předseda HZDS Vladimír Mečiar (na snímku v červnu 2006)Foto: Ľubomír Smatana

Federální shromáždění je tou dobou efektivně blokováno poměrně malou skupinou slovenských poslanců. Ústavní změny nutné ke zvolení prezidenta proto nemohly být přijaty.

O rozdělení Československa se v únoru 1992 začínalo mluvit stále otevřeněji. Je o něm slyšet v projevech politiků, komentářích novinářů i mezi běžnými lidmi. Probírá se i to, co nastane, když v červnových volbách na Slovensku zvítězí politické subjekty, které v té či oné podobě nepodpoří další existenci společného státu. 

Zablokovat parlament? Hračka 

Blokovat tehdejší Federální shromáždění bylo přitom poměrně jednoduché. Třísetčlenný sbor se skládal ze dvou sněmoven: Sněmovny lidu, kam byli poslanci voleni podle počtu obyvatel, a Sněmovny národů, kde měly obě republiky po pětasedmdesáti poslancích. A protože zde poslanci jedné republiky nesměli přehlasovat poslance republiky druhé, stačilo osmatřicet hlasů v jedné z částí Sněmovny národů k zablokování celého parlamentu. K tomuto dobovému jevu jsme vybrali ukázky ze dvou publicistických komentářů – jednoho českého a jednoho slovenského. 

Zasedací síň Federálního shromáždění. Zablokovat jednání bylo v roce 1992 poměrně jednoduché - Foto: Tomáš Adamec

Zasedací síň Federálního shromáždění. Zablokovat jednání bylo v roce 1992 poměrně jednoduchéFoto: Tomáš Adamec

Společenská situace byla již natolik napjatá, že o nutnosti nenásilného rozchodu, včetně konkrétních bodů, hovořil při besedě s pražskými občany i slovenský expremiér a předseda Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar. Ten byl – jak se později ukázalo správně – vnímán jako sofistikovaný zastánce samostatného Slovenska a možný příští vítěz slovenských voleb. Klíčovou pasáž z jeho besedy přinášíme. 

Prahou hýbala slovenská otázka 

Prahou tehdy opravdu velmi rezonovala slovenská otázka. V kostele svatého Vojtěcha se konala beseda pod názvem Češi a Slováci – co je spojuje a rozděluje. Zúčastnila se jí řada pozoruhodných osobností, mimo jiné také místopředseda Světového kongresu Slováků Jozef Šramek. Ukázku z jeho vystoupení jsme vybrali z odvysílaného rozhlasového sestřihu besedy. 

Pro odlehčení jsme zvolili ukázku z humoristického popisu jednání Slovenské národní rady z pera kritického slovenského novináře. Další důležitou událostí měsíce bylo uzavření československo-německé smlouvy, vybrali jsme proto úryvek z komentáře kritického k naší tehdejší diplomacii. 

Dominující slovenské téma jsme doplnili ještě ukázkami ilustrujícími odlišně se vyvíjející společenské klima na Slovensku a v historických zemích: z reportáže z léčebny drogově závislých, besedy o aktuálním stavu české žurnalistiky a z regionální protikomunistické demonstrace v Plzni.  

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace