Utržené prsty, havíři rekordmani a prázdné lahve. Silvestr v normalizačním zpravodajství

V souvislosti se silvestrovskou nocí se ve zpravodajství objevovaly také výzvy k vracení prázdných lahví - Foto:  foter.com, Creative Commons CC0 1.0 Universal

V souvislosti se silvestrovskou nocí se ve zpravodajství objevovaly také výzvy k vracení prázdných lahvíFoto:  foter.com, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Tak jako všemu i Silvestru a Novému roku v podání zpravodajských relací v dobách normalizace vévodilo budování. Pochopitelně socialismu.

Posluchači Československého rozhlasu se každoročně dovídali o hornících, kteří opět vykutali o nějakou tu tunu více než vloni a kteří se speciálně v poslední den roku mohli přetrhnout, aby zdolali rekord. První den roku 1975 posluchačům jistě vyrazila dech zpráva, že v hnědouhelných dolech na severu Čech se v silvestrovský den podařil rekordní skrývkový řez. 

Mějte rádi esenbáky! 

O práci mluvili v silvestrovských anketách „lidé naší doby“, vybraní obyvatelé Československa, kteří se na mikrofon ohlíželi za rokem minulým a prozrazovali, co čekají od toho nového.  

Náčelník VB si přál, aby občané měli raději esenbáky - Foto: F. Tichý

Náčelník VB si přál, aby občané měli raději esenbákyFoto: F. Tichý

Soudružka Daňková z ústecké Setuzy tak posluchačům prozradila, že v právě uplynulém roce 1975, který byl Rokem ženy, se co chvíli zamýšlela nad postavením a úlohou ženy v socialistické společnosti a vyzývala k větší emancipaci. Náčelník VB podplukovník Šmolík si zase přál, aby občané měli raději esenbáky. 

Mezi lidmi naší doby se objevovaly i známé tváře, jako sportovci nebo herci. Na Silvestra roku 1976 to byl Josef Větrovec, který ve svém zamyšlení vedle socialismu velmi horoval pro lidské teplo. Můžeme věřit, že mnozí z těch, kteří ho během silvestrovského dne z rozhlasu zaslechli, si jeho doporučení vzali k srdci. 

Vrať lahev, posílíš mír 

Ovšem o samotném skutečném průběhu oslav Silvestra a Nového roku v tehdejším Československu se v rozhlasových relacích téměř nemluvilo. Výjimkou bylo varování před podomácku vyrobenou zábavní pyrotechnikou, doprovázené statistikou ožehnutých tváří, utržených prstů a vyhořelých objektů způsobených právě těmito výbušninami. Za socialismu si totiž nebylo možné rachejtle koupit a tak je lidé buď pašovali, nebo sami vyráběli.  

V souvislosti se silvestrovskou nocí se ve zpravodajství objevovaly také výzvy k vracení prázdných lahví. Lidé je prý málo nosí do výkupu a do sběren a působí tak sklářskému průmyslu zbytečně vysoké náklady. 

Americký prezident Ronald Reagan promlouval k sovětským lidem - Foto:  www.whitehouse.gov

Americký prezident Ronald Reagan promlouval k sovětským lidemFoto:  www.whitehouse.gov

Reagan pod jolkou 

Pevnou součástí zpráv z konce roku byla informace o tom, jak se v Sovětském svazu chystají na oslavy Nového roku. Moskevský zpravodaj pravidelně poinformoval o vyzdobeném Rudém náměstí a o tom, jak si sovětští lidé pod jolku nadělí zase o něco víc zboží než vloni, pochopitelně v té nejlepší kvalitě.  

Na téma Sovětský svaz a Nový rok se mohli posluchači také dozvědět o vlaku, který do Československa právě na Silvestra přivezl prvotřídní sovětské zboží, nebo o novém časopise o SSSR, jenž bude vycházet od Nového roku.  

Na konci 80. let si posluchači v novoročním zpravodajství mohli poslechnout ukázky z poselství sovětského generálního tajemníka Michaila Gorbačova občanům USA a amerického prezidenta Ronalda Reagana zase sovětským lidem. 

Nejen to, ale také dnes už téměř legendární ochlazení v noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979, novoroční kytice ostravských havířů nebo smršť Silvestrů sovětských kosmonautů jsou tématem Archivu Plus o přelomu roku v normalizačním zpravodajství. 

Autor:  Veronika Kindlová
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace