Září 1992: nesnesitelné napětí kolem dělení Československa vystřídala úleva z dohody

Rozdělení Československa - Foto:  Rádio Praha

Rozdělení ČeskoslovenskaFoto:  Rádio Praha

Rozdělení společného státu se stává faktem a získává také časový harmonogram. Diskutuje se o jednoslovném názvu naší republiky, o tradicích obnovené české státnosti i o česko-slovenských hranicích.

Napětí kolem rozdělení společného státu – v té době už spíše podoby tohoto rozdělení - bylo v srpnu roku 1992 takřka nesnesitelné.  

A tak, když došlo na konci měsíce k dohodě o rozdělení a jeho harmonogramu mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem jako předsedů vítězných politických subjektů v ČR a na Slovensku, byla minimálně částí společnosti vnímána s jistou úlevou. Tuto událost zastupuje (vzhledem k samostatnému pořadu na toto téma) alespoň komentovaná zpráva z publicistického magazínu Radiofórum. 

Fedor Gál v dobách sametové revoluce - Foto:  www.fedorgal.cz

Fedor Gál v dobách sametové revoluceFoto:  www.fedorgal.cz

Z dlouhé řady tématicky rozličných rozhlasových diskusí jsme vybrali dvě. V první z nich diskutovalo několik historiků nad dějinami a proměnami české státnosti, zatímco ve druhé – nazvané Jak chutná moc – debatovali nad podobou politické moci a zacházení s ní filosof a politik Daniel Kroupa a sociolog a bývalý politik Fedor Gál. 

Problém česko-slovenských hranic je ilustrován na případu Sidonie, kde hranice vedla uvnitř obce. Naše ukázka pochází z rozsáhlejšího dokumentárního pásma, ve kterém hovořila řada místních občanů.  

Pozoruhodný hlas lidu zastupují také slovenští divadelníci z Ružomberka, v té době na návštěvě českého divadelního festivalu. Ti hovoří o rozdělení státu a osobnostech, které po volbách stojí v čele slovenské politické scény. Právě zde padne analogie mezi politikou a divadlem.  

Vladimír Mečiar a Petr Pithart - Foto: Tomáš Novák

Z komentářů jsme vybrali úvahu o variantách jednoslovného názvu České republiky a úryvky ze dvou komentářů politologa Pavla Tigrida. A k rozdělení státu pak ještě jeden bonus, ukázku z básně Karla Hynka Máchy, která byla odvysílána spolu s oznámením o rozdělení společného státu. 

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Archiv Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pátek 20:05; repríza neděle 16:35  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace