10 dní Trumpa ve funkci: „Prezidenti si tak počínali naposledy koncem 19. století,“ hodnotí politolog

31. leden 2017

Za deset dní ve funkci amerického prezidenta zvládl Donald Trump úřadovat poměrně výrazně. Exekutivním příkazem například zakázal dočasně do USA vstup obyvatelům sedmi muslimských zemí a plánuje stavbu zdi mezi Mexikem a USA.

Pozastavení přijímání uprchlíků kritizovali představitelé řady států včetně britské premiérky Theresy Mayové. Jednou z mála evropských zemí, jejíž představitel se otevřeně postavil za výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, je Polsko - konkrétně jeho ministr zahraničí. Německá kancléřka Angela Merkelová Trumpův krok rázně odsoudila. Sám Trump rozhodnutí opět obhajoval a uvedl, že nezpůsobilo žádné větší problémy.

„Nutný a rozhodný boj proti terorismu žádným způsobem neospravedlňuje všeobecné podezřívání lidí určité víry, v tomto případě lidí muslimské víry nebo lidí určitého původu," řekla Angela Merkelová.


Musíme si uvědomit, že éra, kdy se volební slib tak komplikovaný a komplexní, jako je třeba zamezení přistěhovalectví a rizik s tím spojených, dal splnit jedním podpisem, je dávno pryč. Z formálního hlediska ten postup nelze vítat. Může hodně zkomplikovat, aniž by svých cílů dosáhl. Petr Jurek, politolog

Pozvání do vysílání Českého rozhlasu Plus k 10 dnům Donalda Trumpa ve funkci přijal politoglog Petr Jurek:

„Formálně se ten postup dá hodnotit jako velmi neobvyklý a velmi nestandardní. Prezidenti si tak počínali naposledy někdy na konci 19. století, kdy neměli tak rozvinutou administrativu. V tomto pohledu se Donald Trump vymyká tomu, na co jsme si v posledním století zvykli u amerických prezidentů,“ říká politolog.

Europoslanec Jiří Pospíšil:

„Svět je fascinován Trumpem. Místo toho, abychom chvíli počkali, co bude dělat v nějakém časovém odstupu, tak všichni dnes a denně chrlíme emoce ve vztahu k panu Trumpovi.“ Podle Pospíšila Trump zkrátka plní svůj volební program, se kterým zvítězil ve volbách.

Debata ČRo Plus: Být, či nebýt v Evropské Unii? Jiří Pospíšil

„Nám se to nemusí líbit, já bych taky asi podobné dekrety nepřijal. Je třeba respektovat to, že to slíbil ve volbách. Je to vůle voličů. Podíváte-li se i na výzkumy v Americe, tak většina voličů tyto dekrety podporuje.“


Dekrety byly přijaty rychle. Nejsou úplně domyšlené a způsobují výrazné praktické komplikace a určitý chaos. Jiří Pospíšil

Europoslanec Petr Mach:

„Ve všem bude muset Trump nakonec stejně hledat souhlas Kongresu. Myslím si, že ostatní státy to prostě musejí vzít na vědomí.“

Debata ČRo Plus: Být, či nebýt v Evropské Unii? Petr Mach


Je to, jako kdyby se ČR rozhodla zpřísnit svou migrační politiku vůči některým státům, jako je Sýrie a další, a někdo by řekl, že si koledujeme o odvetnou akci Islámského státu. Pokud si státy tvoří vlastní vízovou politikum, tak na to mají právo. Tvrdit, že musíme zůstat otevření, že jinak naštveme Islámský stát a islamisty, že podnítíme víc teroru, to je hloupost. Petr Mach

Podle New York Times Trump nekonzultuje exekutivní dekrety ani se členy své vlády. „Předpokládám, že to spíš konzultuje. Nechci hodnotit New York times. Třeba je možné, že to konzultuje a pouze New York Times píše, že to nekonzultuje,“ říká Mach.


Analýza Foreign Policy připomíná, že za posledních 16 let nebyl do žádného ze sedmi "zakázaných" států vystopován teroristický útok na území USA a že velké atentáty v kalifornském San Berdadinu či floridském Orlandu spáchali američtí občané.

Nový americký prezident Donald Trump svůj dosud nejdiskutovanější exekutivní příkaz zakazující vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí proti zvyklostem neřešil s ministry své vlády. Podle listu New York Times se Trump snažil co nejrychleji splnit jeden ze svých hlavních volebních slibů a nedostatečně koordinoval krok s výkonnými orgány, což přispělo k chaosu na letištích a zkomplikovalo život stovkám lidí cestujících do USA.

Poslechněte si celé vysílání, ve kterém jsme se ptali hostů na jejich pohled na 10 dní Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA. Kromě citovaných hostů se Michael Rozsypal ptal na názor i Richarda Miřátského, analytika Komerční banky. Celý záznam zde >>

Spustit audio