Už 25 let s mobilem u ucha: Trpíte nomofobií?

„Existují obavy, které jsou podpořeny i výzkumy, pokud budeme všechno nechávat na zařízeních, schopnost si pamatovat by mohla v budoucnu klesat,“ prozradil psycholog. - Foto: Jan Vašek, Fotobanka Pixabay

„Existují obavy, které jsou podpořeny i výzkumy, pokud budeme všechno nechávat na zařízeních, schopnost si pamatovat by mohla v budoucnu klesat,“ prozradil psycholog.Foto: Jan Vašek, Fotobanka Pixabay

Dnes je to právě 25 let od vzniku mobilní sítě. Mobilní telefon dnes vlastní skoro každý a jeho užívání se stalo denní součástí moderního člověka. Jde o silný nástroj, který ovlivňuje ekonomiku ve světě ale i mentalitu společnosti.

„V posledních desítkách let měly určitě pozitivní vliv, protože se vše zrychlilo. Obchodní záležitosti se dají vyřešit během několika minut, což dříve trvalo několik dnů, takže vliv na ekonomiku je naprosto zásadní,“ říká šéfredaktor serveru Mobilenet.cz Martin Pultzner. 

Je možnost sledovat i mobilní trendy a nové vychytávky. Mezi trendy patří třeba velikost mobilního zařízení. V minulosti se vyráběly menší a menší telefony, teď je tomu naopak, protože si uživatelé přehrávájí videa, prohlížejí fotky a k tomu je potřeba větší obrazovka. Problémem současných mobilů je především výdrž baterie „Spotřebitelé musí nabíjet baterii mnohem častěji, než tomu bylo dříve, a lidé samozřejmě chtějí delší výdrž baterie. Proto se vývoj mobilních baterií zabývá touto problematikou“ dodává Martin Pultzner. 

Používání mobilních zařízení zasahuje i do lidské společnosti „Společnost se stala mnohem propojenější, protože se můžete kdekoliv, kdykoliv a s kýmkoli spojit. Díky tomu mají lidé pocit subjektivní svobody a nejsou uvázaní na jedno místo, když chtějí s někým komunikovat. Na druhou stranu je to i nesvoboda, protože jsou k dispozici kdykoliv a řada lidí má problém si rozdělit pracovní čas s osobním a nedostatečně relaxují,“ vysvětluje Jan Kulhánek.

Objevují se i otázky, zdali kvůli chytrému mobilu hloupneme „Existují obavy, které jsou podpořeny i výzkumy, pokud budeme všechno nechávat na zařízeních, schopnost si pamatovat by mohla v budoucnu klesat,“ prozradil psycholog z psychoterapie Anděl Jan Kulhánek. 

Dokonce existuje nová neoficiální psychická porucha, které se říká nomofobie „Odvozuje se od no mobile, strach z toho, že nemáme telefon, nebo že jsme mimo signál. Projevuje se to třeba i tím, že se lidé bojí odjet do míst, kde nebudou mít telefonní signál,“ dodává psycholog Jan Kulhánek. 

Nomofobie je skoro stejně nebezpečná jako závislost na počítačových hrách či hracích automatech. V momentě, kdy se stává opravdu závislostí, může změnit život k horšímu. 

Autor:  Renata Kropáčková  (rkr), Soňa Lavičková
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace