Diskuze: Jak kvalitní je soudobá česká architektura? Jsme stále 40 až 50 let pozadu

29. listopad 2016

Aspoň podle názoru architekta Luďka Jasioka. Před 40 lety obnovila samostatnou činnost Fakulta architektury ČVUT. Je kolem toho dost slávy, koná se výstava připomínající léta 1976 až 2016. Výstava chce připomenout stavby úspěšných absolventů i jejich studentské projekty. Jaká je ale celková úroveň české architektury v dnešní době?

Architekt Luděk Jasiok považuje vzdělávání architektů v ČR za kvalitní. „Dokonce si myslím, že se stále zlepšuje. Progres je viditelný jak v přístupu pedagogů, tak i v přístupu studentů.“


Architekt je autorem stavby a měl by být autorem až do konce stavby včetně autorských dozorů. Samozřejmě tlak na vlastní realizaci z hlediska očekávaného výsledku je v rozvinutějších zemích intenzivnější, ale u nás dobře dokončit dílo je často polozázrak.Luděk Jasiok

Dalibor Borák je však o něco skeptičtější. Považuje české architekty za kvalitní po stránce výtvarné a koncepční, nicméně školám vytýká, že se dostatečné nesoustředí na technickou stránku staveb. „Do školství vstoupily fakulty stavební s obory architektura, které kladou velký důraz na technické řešení budov a energetickou náročnost budov. Tady fakulty architektury poněkud zaspaly.“

Spor mezi architekty a stavaři podle něj spočívá právě v nedostatečné technické vzdělanosti architektů. „V naších klimatických podmínkách, které jsou pro architekturu neobyčejně tvrdé, je velice náročné udělat dům tak, aby byl správně technicky vyřešený. V tom udělaly technické školy v posledních letech velký pokrok.“

Jaké postavení má nyní profese architekta v Česku? Je uznáván vysoko mezi profesemi?

„Naše profese je nedoceněná vzhledem k tomu jakým způsobem probíhá školení, jaká délka praxe je vyžadována, jaká je hloubka studia a veškerého všeobecného vzdělání, které architekt potřebuje. Je nedoceněná míra fyzické práce i času, který musí architekt a kolektiv věnovat projektu. Naše profese není doceněná nejenom morálně ale ani finančně,“ myslí si Luděk Jasiok.

Podle pana Boráka je hlavní problém v tom, že většina staveb v ČR vzniká bez architektů. „Náš systém umožnuje, aby projektovali i jiné autorizované osoby. U většiny budov v ČR není dána koncepce dostatečně dobře, protože není navržena architekty, kteří jsou na to školeni.“

Jsou města, kam jezdí davy turistů dívat se na domy postavené v posledních 10, 15 letech, třeba švédské Malmö, do jisté míry i sousední dánská Kodaň. Proč se tak zajímavě a odvážně nestaví v ČR?

„Jednak naše klima vyžaduje poměrně konzervativní stavařské řešení. Jednak nejsou peníze ani na dostatečně kvalitní projekt ani materiály ani realizaci. Potom je to určitá dávka českého pragmatizmu, který nedovoluje architektům dělat nesmyslné a mediálně zajímavé tvary, takže ač navrhnou čeští architekti velmi kvalitní a funkční stavby, tak tyto stavby se nedostanou do mezinárodních architektonických časopisů, protože jsou pouze kvalitní, nikoliv šokující nebo mediálně zajímavé,“ říká architekt Dalibor Borák.

Podle pana architekta Jasioka hraje velkou roli také odtržení našeho vývoje ekonomicky i společensky od poválečného vývoje v Evropě i ve světě. „Jsme 40-50 let pozadu.“

autoři: bum , Natalie Oweyssi
Spustit audio