Ministerstvo předkládá nový zákon, realitní makléři by měli mít zkoušky a praxi

Realitního makléře dnes může dělat prakticky kdokoli, zákon by měl profesní podmínky změnit - Foto: Kristýna Maková

Realitního makléře dnes může dělat prakticky kdokoli, zákon by měl profesní podmínky změnitFoto: Kristýna Maková

Ministerstvo pro místní rozvoj předkládá Legislativní radě vlády návrh nového zákona o realitním zprostředkování. „Bohužel, v poslední době jsme se setkávali s mnoha nekalými praktikami realitních kanceláří, když se občané snažili prodávat nebo kupovat nemovitosti,“ vysvětluje snahy o vznik nového zákona Klára Dostálová, náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje ministerstva pro místní rozvoj.

„V České republice jako v jedné z mála zemí Evropské unie doposud není realitní zprostředkování upraveno žádným zvláštním zákonem. To přispívá k situaci, kdy se na trhu pohybuje celá řada neprofesionálních realitních zprostředkovatelů bez potřebné odborné způsobilosti. Proto jsme se do toho pustili, abychom ochránili zájmy a práva našich spotřebitelů,“ uvádí Dostálová. 

Hlavní důvod přípravy zákona je celkové zvýšení úrovně poskytovaných služeb tak, aby byla jasná a stručná pravidla, aby se nastavily základní pojmy a podmínky pro výkon činnosti. Tím se podle Dostálové zvýší nejen právo klientů, ale i důvěra v realitní činnosti. 

Nejčastější podvody 

Podle náměstkyně patří k nejčastějším podvodům a machinacím reakce makléře na soukromý inzerát, předstírání zájmu o koupi, přičemž nemovitost nafotí, následně sám inzeruje a čeká na klienta, kterého zprostředkuje nekale a za provizi. „Těch fíglů je celá řada,“ konstatuje Dostálová. 

„Realitního makléře může dělat prakticky kdokoli, je to volná živnost. V novém zákoně půjde o živnost vázanou, budeme nastavovat požadavky na odbornost, příslušné vzdělání kombinované s praxí a určité zkoušky. Zákon dále navrhuje zařadit i aktivity, které povedou ke speciálním úpravám ve smlouvách tak, aby nebyly jen v obecných úpravách.“ 

Ochrana občana bude podpořena i povinností realitního zprostředkovatele uzavřít profesní pojištění, současně bude povinen předložit klientovi výpisy z veřejných seznamů. Zákon by v případě, že bude schválen, mohl vejít v platnost 1. ledna 2018. 

Autor:  Renata Kropáčková  (rkr), Kateřina Chvátalová
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace