Nate Silver: Signál a šum

Nate Silver se ve své knize mimo jiné ptá na to, proč se nezabránilo teroristickým útokům 11. září 2001 - Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Nate Silver se ve své knize mimo jiné ptá na to, proč se nezabránilo teroristickým útokům 11. září 2001Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

V roce 2012 se kniha Signál a šum, kterou si můžete poslechnout v programové řadě Radioknihy, stala v Americe jedním z největších bestsellerů. Recenze byly nadšené a internetový obchod Amazon dílo prohlásil za „Nejlepší knihu non-fiction roku 2012“.

Její autor, statistik a publicista Nate Silver, byl právě na vrcholu popularity, protože na rozdíl od oficiálních politologických prognóz se jeho předpověď aktuálních prezidentských voleb v odhadu výsledku v padesáti státech unie zmýlila jen jednou. Připomeňme, že vítězem se tehdy stal Barack Obama. 

Prognostický mág – jak byl Nate Silver záhy označen – měl přitom za sebou více úspěchů. S velkým ziskem prodal svůj mimořádně úspěšný systém pro tvorbu prognóz baseballových výkonů PECOTA a ještě předtím díky své statistické metodě předpovědí vydělal 400 000 dolarů v pokeru. 

A přece kniha Signál a šum není návodem na tvorbu bezchybných předpovědí ani oslavou Silverovy nedostižné metody. Je poctivým průvodcem po úloze prognostiky a statistických metod v různých oborech lidské činnosti a lidského vědění, napsaným s velkou pokorou před skutečností a pravdou. A především nesmírně poutavým a vzrušujícím čtením, jaké by čtenář u takového tématu vůbec nečekal. 

Silver při její přípravě podnikl obsáhlý průzkum, aby zjistil, jak úspěšná je statistika v éře tzv. velkých dat. V tomto smyslu nalezl obory úspěšné i neúspěšné a v mnoha případech vystopoval i příčiny. Například odpovědi na otázky, proč nikdo z uznávaných kapacit nebyl schopen předpovědět pád Sovětského svazu, proč se nezabránilo teroristickým útokům 11. září 2001, katastrofálním důsledkům hurikánu Katrina v roce 2005 nebo ekonomické krizi roku 2008, míří k lidskému faktoru. 

Někdy se tzv. dynamické systémy už z podstaty předpovědím brání, což je případ seismologie či epidemiologie. Na druhou stranu existují oblasti, kde se vědecky pojatým prognózám daří, jako jsou meteorologie, sportovní sázení, nebo – jak naznačuje Silverovo vlastní působení – poker či baseball. 

Podle Silvera je neúspěch v prognostice často svázán s přeceněním vlastní schopnosti předpovídat či s přeceněním vlastních vědomostí vůbec. Jeho recept zní snad až příliš jednoduše. Chceme-li být v předpovídání úspěšní, musíme se skromností přijmout, že je svět především polem nejistoty, a hlavně nikdy neztratit ochotu učit se z vlastních chyb. Nutno ale dodat, že to nemůže být vše. 

„Prognostických mágů“ mnoho není, a tak jsme buď všichni zpupní a sebezahledění, nebo je Nate Silver prostě geniální. 

Desetidílnou četbu z knihy Signál a šum pro rozhlas připravil Viktor Bezdíček. V režii Lukáše Kopeckého účinkuje Jiří Valůšek. 

Autor:  Viktor Bezdíček
Pořad: Radiokniha  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 23:33  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace