Aplikace Facezam vyděsila odborníky na ochranu soukromí. Byl to ale jen marketingový trik

20. březen 2017

Aplikace Facezam slibovala, že najde facebookový profil kohokoli jen na základ fotografie. Vyděsilo to odborníky na ochranu soukromí, nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o marketingový trik. Jak to, že tomu uvěřila i renomovaná technická média?

Aplikace by představovala nový zásah do soukromí, kdy bychom si podle fotografie pořízené v parku mohli najít Facebookový profil dané osoby, a tak i její jméno, bydliště nebo i zaměstnání.

Takové služby jsou technicky možné a už se jich dokonce objevilo několik, jako třeba FaceFinder nebo aplikace v rámci Google Glass. Sociální sítě se ale k takovým novinkám staví odmítavě, vidí je jako narušení soukromí uživatelů.


Nedá se tak mluvit o narušení soukromí. Někdo pouze sebere to, co jste už zveřejnili, a jednoduchou formu to zpřístupní někomu jinému.Andrew Napolitano, americký soudce

Moderní technologie ovlivňují i to, jak se s lidmi seznamujeme. Aplikace NameTag měla umožňovat v reálném čase zjistit identitu vyfoceného obličeje a vyhledat ho třeba i v registru sexuálních násilníků. Aplikace Boyfried tracker zase umožňuje přístup do parterových sms i hovorů, nebo umožňuje sledovat jeho polohu, to vše s jeho souhlasem.

Pokud se chcete vyhnout podezřelým aplikacím, které o vás sbírají informace, podívejte se, jaká oprávnění chtějí. Stačí se zamyslet nad tím, jestli daná aplikace opravdu potřebuje přístup k poloze či do seznamu kontaktů. A pomoci mohou i recenze dalších uživatelů.

autoři: Michael Rozsypal , per
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.