Aplikace Facezam vyděsila odborníky na ochranu soukromí. Byl to ale jen marketingový trik

Sociální sítě se k takovým novinkám staví odmítavě, vidí je jako narušení soukromí uživatelů - Foto: CC0 Public domain

Sociální sítě se k takovým novinkám staví odmítavě, vidí je jako narušení soukromí uživatelůFoto: CC0 Public domain

Aplikace Facezam slibovala, že najde facebookový profil kohokoli jen na základ fotografie. Vyděsilo to odborníky na ochranu soukromí, nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o marketingový trik. Jak to, že tomu uvěřila i renomovaná technická média?

Aplikace by představovala nový zásah do soukromí, kdy bychom si podle fotografie pořízené v parku mohli najít Facebookový profil dané osoby, a tak i její jméno, bydliště nebo i zaměstnání. 

Takové služby jsou technicky možné a už se jich dokonce objevilo několik, jako třeba FaceFinder nebo aplikace v rámci Google Glass. Sociální sítě se ale k takovým novinkám staví odmítavě, vidí je jako narušení soukromí uživatelů. 

„Nedá se tak mluvit o narušení soukromí. Někdo pouze sebere to, co jste už zveřejnili, a jednoduchou formu to zpřístupní někomu jinému.“
Andrew Napolitano, americký soudce

Moderní technologie ovlivňují i to, jak se s lidmi seznamujeme. Aplikace NameTag měla umožňovat v reálném čase zjistit identitu vyfoceného obličeje a vyhledat ho třeba i v registru sexuálních násilníků. Aplikace Boyfried tracker zase umožňuje přístup do parterových sms i hovorů, nebo umožňuje sledovat jeho polohu, to vše s jeho souhlasem. 

Pokud se chcete vyhnout podezřelým aplikacím, které o vás sbírají informace, podívejte se, jaká oprávnění chtějí. Stačí se zamyslet nad tím, jestli daná aplikace opravdu potřebuje přístup k poloze či do seznamu kontaktů. A pomoci mohou i recenze dalších uživatelů. 

Autor:  Michael Rozsypal, Dominika Perlínová
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace