Archeologové objevili u Jeruzaléma 1400 let staré mince z dob perské invaze

Podle archeoložky Annette Landes-Naggarové mince do země zakopal někdo, kdo si tak v době nebezpečí chtěl ukrýt cennosti a později si je vyzvednout (ilustrační foto) - Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Podle archeoložky Annette Landes-Naggarové mince do země zakopal někdo, kdo si tak v době nebezpečí chtěl ukrýt cennosti a později si je vyzvednout (ilustrační foto)Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Nedaleko Jeruzaléma bylo objeveno několik tichých svědků toho, jak Peršané dobyli svaté město židů, křesťanů i muslimů. Několik mincí leželo v zemi víc než 1400 let a dokazují, že funkce některých míst se ani po víc než tisíci letech nemění.

Jde o devět byzantských mincí s podobiznami císařů Justiniána, Maurikia a Fokase, tedy z konce 6. a začátku 7. století n. l., objevené byly západně od Jeruzaléma. Do země je kdosi uložil ve tkaném měšci vedle vnější zdi budovy, která na přelomu 6. a 7. století sloužila jako vinařský lis a podle archeologů se krátce poté zřítila, nebo ji někdo zničil. 

Jak píše list Jerusalem Post, podle archeoložky Annette Landes-Naggarové mince do země zakopal někdo, kdo si tak v době nebezpečí chtěl ukrýt cennosti a později si je vyzvednout. Vzhledem k tomu, že se našly až teď u ruin domu, je zjevné, že se původní majitel nikdy nevrátil. Kromě mincí nejspíš přišel přinejmenším i o domov. 

Nález mincí navíc vypovídá o tom, že některá místa slouží stejnému účelu i po víc než tisíci letech. Vinařský lis stál totiž jen kousek od hlavní silnice, kterou v té době křesťanští poutníci využívali k cestě od pobřeží do Jeruzaléma. Objev se udál během archeologického výzkumu, který je součástí rozšiřování dálnice, která spojuje Jeruzalém s planinami u středomořského pobřeží Izraele i dnes. 

Dobytí Svaté země 

Nález pomáhá poodhalit dlouhou válku mezi tehdejší křesťanskou Byzantskou říší a sásánovskou Persií. Peršané v roce 614 dobyli Jeruzalém a s ním taky větší část Svaté země, měli přitom podporu židovských povstalců proti římské nadvládě. 

Při této dlouhé válce se obě tehdejší velmoci vyčerpaly natolik, že to o pár desetiletí později otevřelo cestu dobytí Blízkého východu islámským arabským chalífátem, což nadobro změnilo tvář Blízkého východu. 

Autor:  Zdeněk Novák, Vítek Svoboda
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace