Britští vědci rozluštili záhadu Frankensteinova dinosaura, chtějí přepsat učebnice paleontologie

Compsognathus - Foto: Zach Tirrell

CompsognathusFoto: Zach Tirrell

Frankensteinův dinosaurus je fosílie, která se skládá z mnoha na prvních pohled ne úplně kompatibilních kostí. Odborníci si dlouho mysleli, že se jim zkrátka popletlo víc dinosaurů dohromady. Nyní jsou ale vědci z univerzity v Cambridge přesvědčeni, že jde o zcela nový druh živočicha.

Tento objev změní po sto třiceti letech dosavadní dělení dinosaurů. Tvor jménem Chilesaurus je totiž podle odborníků chybějícím článkem mezi skupinami takzvaných ptakopánvých a plazopánvých dinosaurů. 

Chilesaurus byl býložravý, dlouhý přes tři metry a vysoký asi jako pes. Měl zobákovitou tlamu jako třeba triceratops, pánev podobnou stegosaurovi, zadní nohy jako brontosaurus ale přední nohy a tělo jako tyranosaurus. Celkovým postavením těla se podobal plazopánvým dinosaurům ale jinak připomínal spíš ptakopánvé. 

Ptakopánví dinosauři byli býložraví a měli pánev podobnou dnešním ptákům. Ti se ale paradoxně vyvinuli z druhé skupiny plazopánvých dinosaurů.

Aby se pokusili rozluštit tuto záhadu, rozhodli se vědci z týmu paleontologa Matta Barona vytvořit nové dělení dinosauřích druhů. Díky tomu se povedlo zjistit, že Chilesaurus je vlastně chybějícím článkem, po kterém archeologové pátrali. 

Dlouho odborníkům nebylo jasné, jak skupina ptakopánvých vůbec vznikla. Jednotliví zástupci měli totiž mnoho specifických znaků. Paleontologové proto původně dospěli k závěru, že se ptakopánví vyvinuli úplně nezávisle. 

Britští vědci tedy navrhli zavést místo původního dvouvětvého dělení nový systém, zvaný Baronův strom. Jejich snaha ale čelí silné kritice. 

Autor:  Ondřej Novák
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace