Česko se postaví proti přerušení přístupových jednání s Tureckem, říká Martin Povejšil

14. listopad 2016

Diskusí o současném vývoji v Turecku začnou dnes ministři zahraničí členských zemí Evropské unie své listopadové jednání v Bruselu. Poté, co v neděli na neformální večeři probrali budoucnost vztahů s USA po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, je dnes čeká také debata o obranných a bezpečnostních aspektech vznikající obranné strategie EU i o lepší spolupráci s NATO.

Část ministrů zahraničí se nedělní neformální schůzky nezúčastnila, mimo jiné ministři Francie a Velké Británie. Podle vedoucího Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii Martina Povejšila ale reakce ze strany osmadvacítky není hysterická: „Nevidím nic podivného na tom, že když dojde k tak překvapivému výsledku voleb v zemi klíčového spojence, že členské státy cítí potřebu o tom mluvit. To neznamená, že tady dochází k politickému obratu na evropském kontinentu v důsledku amerických voleb.“


Otázka společné evropské obrany je tady už celou řadu let, možná i déle než jedno desetiletí. Potřeba tu je, Evropa ji pociťuje, možná teď vzniká dodatečný politický tlak, aby debata pokročila rychleji kupředu. Martin Povejšil k tomu, že Donald Trump v předvolební kampani zpochybnil americké závazky vůči NATO

Zvolení Donalda Trumpa bylo podle Povejšila překvapením pro většinu evropských představitelů. Trumpův projev pro televizi CBS dává určité náznaky, kam budou směřovat kroky americké zahraniční politiky, ale Martin Povejšil si myslí, že klíčové je počkat s chladnou hlavou na vytvoření americké administrativy.

Tématem jednání bude i to, že by Evropská unie mohla přerušit přístupové rozhovory s Tureckem. Česká republika si ale podle Povejšila nemyslí, že by to byl krok, který by čemukoli prospěl: „To, že přístupová jednání probíhají pomalu, to je realita. Rozhodně nebude tendence je urychlovat, ale my se jako Česká republika postavíme proti tomu, aby proces byl formálně přerušen.“

autoři: vlk , jpr
Spustit audio