Cvičení by mělo rozvíjet celého člověka, radí odbornice

U příliš jednostranných cvičení je třeba opatrnosti - Foto: Adam Kebrt

U příliš jednostranných cvičení je třeba opatrnostiFoto: Adam Kebrt

Početné zástupy lidí se zejména ve velkých městech přesouvají v podvečer z kanceláří do tělocvičen. V nich protahují nebo zpevňují těla namožená od sezení u počítače, a snaží se vzpružit také narušenou duševní rovnováhu.

„Je to pro mně životní styl a aktivní odpočinek. Člověk si vyčistí hlavu,“ řekl v Dnešním Plusu 26letý Martin Seidl, fanoušek kondiční kulturistiky, který podle vlastních slov v posilovně tráví většinu svého volného času. 

Sport má podle něho v posledních letech nádech módy, a to i díky sociálním sítím. „Cvičí čím dál tím nižší a nižší ročníky. Je super, že čím dál tím víc lidí začíná něco dělat.“ 

Velmi odlišný obraz tréninku můžeme vidět v Centru taioistického tchaj-ťi v centru Prahy. „Taostické tchaj-ťi se zaměřuje na zdraví. Naše sestava trvá asi čtvrt hodiny, během které se protáhne celé tělo. Nezůstáváme u žádné jednotlivé partie,“ vysvětlila lektorka Marcela Herinková. 

Sami fitness trenéři se shodují, že dnešním trendem jsou kondiční cvičení nebo cviky zaměřené na funkčnost pohybového aparátu.

„Nejde tady o nějaké poměřování. Sám zakladatel této disciplíny říkal, že je jedno, jak cvičení vypadá, ale co tělu přináší,“ dodala vedoucí kurzu. 

To potvrdil i nadšenec do tchai-ťi Jiří. „Můžete cvičit sami doma, ale zároveň má tchai-ťi komunitní povahu… Když se po pracovním dni sezení u počítače člověk protáhne, cítí to hned a psychická pohoda s tím jde ruku v ruce.“ 

Sportování pro radost vs. posedlost sportem 

Jak má člověk poznat, které cvičení je pro něj nejvhodnější? „Nejprve se musíte podívat komplexně na to, co děláte. Například osm hodin spíte, osm hodin pracujete a zbývá vám tak osm hodin na nějakou kompenzaci,“ objasnila Libuše Čadová z Katedry technických a úpolových sportů Fakulty tělesné výchovy a sportu. 

„V případě intenzivních cvičení by měly být mezi jednotlivými cvičeními pauzy. „Třeba si nepůjdete zaběhat dvouhodinový běh každý den, ale půjdete každý třetí den. Ale u jógy nebo tchaj-ťi taková omezení nejsou, tam se doporučuje pravidelnost každodenního cvičení.“ Libuše Čadová

Ta by sama volila komplexnější cvičení, které bude rozvíjet celého člověka. „To je pro mě například cvičení tchaj-ťi, jógy, čchi-kungu nebo plavání. Byla bych opatrnější u sportů, které vybírají izolované svalové skupiny, a ty potom posilují na úkor ostatních.“ 

A jak poznáme hranicí, kdy sportujeme pro radost, a kdy jde naopak o posedlost, která může zdraví i ublížit? 

„Každý člověk by měl být schopen vlastního náhledu na to, co v životě dělá a čím se zabývá. Pokud toho sám není schopen, jsou zde zkušení instruktoři a lektoři, kteří by vhodnou intenzitu cvičení měli umět odhadnout,“ odkázala na pomoc profesionálů Libuše Čadová. 

Autor:  Jan Prokeš  (jpr), Martina Spěváčková  (msp), Ondřej Čihák
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace