Daly by se tam točit bondovky, říká vnučka architektů o české ambasádě v Berlíně

Česká ambasáda v Berlíně je cenná nejen architektonicky. Jedinečné jsou i interiéry. - Foto: Jörg Zägel

Česká ambasáda v Berlíně je cenná nejen architektonicky. Jedinečné jsou i interiéry.Foto: Jörg Zägel

Česká ambasáda v Berlíně, kterou navrhli manželé Machoninovi, slaví sedmdesát let. Jde o typickou stavbu v brutalistním stylu a mezi lidmi má vášnivé odbivovatele i zapřísáhlé odpůrce. Její rekonstrukci za půl miliardy korun tento týden schválila vláda. Osud stavby byl přitom dlouho nejistý, uvažovalo se o prodeji i demolici.

Podle Marie Kordovské, vnučky manželů Machoninových, je budova české ambasády v Berlíně jednou z nejlepších v té době a je ve svém stylu velmi západní. V uvolněných 60. letech se totiž prarodičům Marie Kordovské podařilo vycestovat na západ, kde se mohli seznámit s nejmodernější současnou architekturou. 

„Výjimečnou architekturu je potřeba chránit, bez ohledu na to, jestli jde o styl brutalismu, baroka nebo gotiky. Je to kulturní dědictví, o které se staráme a předáváme ho dál. Ničit ho by byla nekonečná škoda.“
Jan Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci

Jan Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci, rozhodnutí rekonstruovat stavbu vítá a je přesvědčen, že citlivá oprava, která bude zároveň vyhovovat dnešním standardům, je jen otázkou vůle investora a schopnosti projektanta. Jako plus vidí také spolupráci s památkáři v Německu, kteří patří podle něj mezi nejlepší na světě. 

Vzhledem k tomu, že je berlínská brutalistní budova v současné době pro potřeby ambasády příliš velká, mělo by v rámci projektu rekonstrukce přibýt přibližně třicet bytů pro návštěvníky ambasády a rezidence pro velvyslance. 

Marie Kordovská věří, že rekonstrukce počítá s maximálním zachováním interiéru, který považuje za jedinečný. Je totiž navrhován přímo pro stavbu, a to samotnými architekty. 

Zatímco v České republice brutalismus oblíbený není, na západě je přístup k tomuto architektonickému stylu jiný. I zde má samozřejmě své odpůrce, ale lidé jej nevnímají jako dílo socialismu. 

„Často se mě lidé ptají, proč se zajímám o tyhle komunistické budovy a jen velmi těžko a zdlouhavě jim vysvětluji, jak ten příběh doopravdy byl a že to, že budova byla postavena v komunismu neznamená, že je to vyloženě socialistická budova,“ říká Marie Kordovská. 

Autor:  Věra Štechrová  (všt)
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace