Erik Best k předvolební debatě v USA: Tentokrát vůbec netušíme, jak volby dopadnou

Donald Trump a Hillary Clintonová mají za sebou poslední debatu před prezidentskými volbami v USA - Foto:  ČTK/AP,  John Locher

Donald Trump a Hillary Clintonová mají za sebou poslední debatu před prezidentskými volbami v USAFoto:  ČTK/AP, John Locher

Kandidáti na prezidenta USA Hillary Clintonová a Donald Trump absolvovali v noci na dnešek poslední debatu před listopadovými volbami. Americký publicista žijící v Praze Erik Best ji hodnotí tak, že nebyla tak vyhrocená, Donald Trump se lépe choval, ale Hillary Clintonová mluvila více k věci a z toho důvodu měla lepší vystoupení než její protikandidát.

Donald Trump kritizoval počínání současné americké administrativy v Sýrii a Iráku, ale konkrétní vlastní návrhy nenabídl. Není to chyba? „Jeho vize je sice vágní, ale jasná: říká, že přestaneme jako Američané exportovat demokracii. Otázka je, jestli je to možné a jak to chce udělat,“ komentuje to Erik Best. 

„Volební štáby jsou tak profesionální, že každá strana může být přesvědčená o tom, že vyhraje, a svým způsobem má pravdu. Tentokrát víc než jindy vůbec netušíme, jak to dopadne. “
ERIK BEST

Deník Washington Post uvedl, že třetím neviditelným účastníkem debaty byl ruský prezident Vladimir Putin. Best má pocit, že ruské téma není pro Američany takové, jako pro Čechy, i když si podle jeho názoru každý bude pamatovat, že Clintonová řekla, že Trump je Putinovou loutkou. Dodává, že většina Američanů ještě nepřijala novou studenou válku. 

 

Poslední debata kandidátů na prezidenta USA Hillary Clintonové a Donalda Trumpa před listopadovými volbami.

Vložit na svůj web

Podle bleskových průzkumů, které vyšly krátce po skončení debaty, v ní byla úspěšnější Hillary Clintonová – tvrdí to například bleskový průzkum CNN. Jedním z nejzajímavějších momentů debaty bylo, když Donald Trump řekl, že možná neuzná výsledky voleb – že se na ně bude muset podívat a teprve potom se rozhodne. „Není to poprvé, co to říká, ale tentokrát řekl velice jasně, že neví, jestli uzná výsledky. Mám pocit, že tentokrát to řekl, aby se přestalo tolik mluvit o tom, jak se chová k ženám,“ myslí si Erik Best. 

Před debatou se mluvilo o tom, že cílem Donalda Trumpa v poslední debatě bylo znechutit co nejvíce nerozhodnutých voličů, kteří by mohli hlasovat pro Hillary Clintonovou jako pro menší zlo, aby nepřišli k volbám. Podle Besta Trump počítal s tím, že existuje nějaká neviditelná většina, která na poslední chvíli přijde k volbám a která chce změnu. 

Autor:  Jana Přinosilová, Michael Rozsypal
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace