Erik Best: Slyšení o odposleších a Rusku je velká show, důkazy se k divákům nedostanou

„Část politické scény má snahu snížit důvěryhodnost prezidenta," myslí si Best - Foto: Elena Horálková

„Část politické scény má snahu snížit důvěryhodnost prezidenta," myslí si BestFoto: Elena Horálková

Výbor pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů dnes zahájí veřejné slyšení ve vyšetřování údajných ruských zásahů do loňské předvolební kampaně. V rámci slyšení, kterého se zúčastní i ředitel FBI James Comey, se bude zřejmě řešit i tvrzení prezidenta Donalda Trumpa o jeho údajném odposlouchávání, které měl podle něj nařídit bývalý prezident USA Barack Obama. „Nebudeme vědět, kdo mluví pravdu a kdo má povinnost před Kongresem lhát,” říká americký novinář Erik Best.

Podle něho může existovat důkaz o odposlouchávání prezidenta Trumpa. „Nemyslím si ale, že může existovat legální důkaz. Kdyby se to stalo, muselo to být tajné. Prozrazení tohoto důkazu by pak bylo trestným činem, to je základní problém. Dnešní slyšení bude veřejné. My jako diváci nebudeme moci vědět, kdo mluví pravdu a kdo má povinnost před Kongresem lhát,” myslí si. 

„Je to taková zvláštní situace, ve které my, diváci, nevíme, kdo mluví pravdu. Je ale jasné, že jedna část politické scény má snahu snížit důvěryhodnost prezidenta.“
Erik Best

Velká show 

„Se spoluprací Ruska a Trumpova volebního týmu je to podobné. Pokud by o ní existoval důkaz, tak na republikánské straně nebudou mít zájem o tom mluvit. Pokud je to pravda, tak o tom nebude moci mluvit ani bývalá administrativa, byli by vázáni mlčenlivostí. Myslím si, že tentokrát je to spíš velká show. To, že jde o veřejné slyšení, pracuje proti prezidentovi, protože nebude moci, pokud je to vůbec pravda, dokázat to, co se stalo,” říká host. 

Trump má podle Besta jednu výhodu: „Jeho tvrzení se evidentně nezakládá na tajných informacích, nemá tu stejnou povinnost. On o tom může mluvit, i kdyby to byla pravda, protože o tom nemluví jako o tajných informacích. Je to taková zvláštní situace, ve které my, diváci, nevíme, kdo mluví pravdu. Je ale jasné, že jedna část politické scény má snahu snížit důvěryhodnost prezidenta.” 

„Trump už se smířil s tím, že má podporu jen svých pevných podporovatelů, tedy asi 40 % voličů, a je s tím zatím spokojený. Příliš se nesnaží to napravit," říká Best - Foto: Wikimedia Commons, Gage Skidmore,  CC BY-SA 2.0

„Trump už se smířil s tím, že má podporu jen svých pevných podporovatelů, tedy asi 40 % voličů, a je s tím zatím spokojený. Příliš se nesnaží to napravit," říká BestFoto: Wikimedia Commons, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Trump v těžké situaci 

Americký prezident tajné služby několikrát vážně obvinil z řízených úniků informací. Jak se Trumpovi zatím daří pracovat s tajnými službami? „V rámci tajných služeb existují skupiny, které jsou proti němu. Má svého člověka v čele, ale to zatím nestačí. Aby nový šéf našel ty, kteří jsou proti prezidentovi, a nějak se jich zbavil - to bude trvat nějakou dobu, pokud se mu to vůbec podaří. Zatím je to pro Trumpa velice těžká situace,” odpovídá americký novinář. 

Podle čerstvého výzkumu veřejného mínění má Donald Trump dva měsíce po nástupu do Bílého domu rekordně nízkou podporu, je v červených číslech. „Myslím si, že už se smířil s tím, že má podporu jen svých pevných podporovatelů, tedy asi 40 % voličů, a je s tím zatím spokojený. Příliš se nesnaží to napravit,” říká k tomu Erik Best. 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Vítek Svoboda
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace