Halík: S českými muslimy nikdy problémy nebyly, ale sprosté provokace Konvičky je mohou zradikalizovat

11. srpen 2016

Českou katolickou církev rozděluje náhled na islám stejně jako postoj k uprchlíkům. Když se čeští muslimové rozhodli připojit ke katolické modlitbě, v jedné z pražských farností byli odmítnuti, v druhé naopak přijati. V rámci shromáždění „Muslimové proti terorismu" se 10. srpna od 18. hodin asi 100 muslimů zúčastní bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech a následně mají naplánované setkání, kterým chtějí odsoudit nedávné teroristické útoky v Evropě.

„Já myslím, že tam šlo spíše o nějaké nedorozumění. Ti faráři, kteří to odmítali, se domnívali, že půjde o nějakou společnou křesťansko-muslimskou liturgii, o což samozřejmě nešlo. Ti muslimové ale chtěli stejně jako ve Francii, v Německu a v Římě tichou účastí na mši a stiskem ruky při pozdravení pokoje dát jasně najevo: my muslimové odsuzujeme terorismus a zneužívání náboženství. S vámi, katolíky a křesťany, věříme v jednoho Boha.“

Halík si myslí také to, že kdyby se toto vyjasnilo, tak většina farářů proti tomu nebude mít námitky.


Podle mých zpráv šlo o výhrady ze strany některých věřících, kteří zaznamenali, že muslimové třeba ve Francii nebo i ve Vatikánu se při kázaní otočili tváří pryč zády. Milan Badal


S českými muslimy žádné problémy nikdy nebyly. Naopak. Otevřeně se zastali například křesťanky odsouzené v Súdánu. To se ale samozřejmě může změnit. Protože jestliže pan Konvička a jeho iniciativa Islám tady nechceme, pořádala sprostou provokaci před brněnskou mešitou spálením Koránu a připomínající skutečně ta nacistická shromáždění, tak mohou ty naše muslimy zradikalizovat. Je důležité, aby tady byli křesťané, kteří jim říkají – tohleto my nechceme. Bohužel v tom vidím malou podporu špiček katolické církve. Tomáš Halík

Na názor jsme se ve vysílání Českého rozhlasu Plus zeptali i Milana Badala, ředitele odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského: „Já myslím, že to není otázka farářů, kteří mají stejný přístup – čili dodržují nějaké předpisy. Když nejde o společnou bohoslužbu, tak nikomu nemůžeme zakazovat, aby vstoupil do kostela a byl tam i při bohoslužbách.“ Badal vidí spíš výhrady ze strany samotných věřících, kteří si nepřáli účast muslimů (více v citaci)

Dialog na základě vzdělání kněží

„Velmi dobře znám česko-muslimskou komunitu a spolu s kardinálem Vlkem se už mnoho let účastníme velmi důležité aktivity Společný hlas, kde se v Čechách žijící křesťané, židé a muslimové pravidelně setkávají a vyjasňují si svá stanoviska,“ říká Tomáš Halík.

Halík ve vysílání poukazuje na deficit ve vzdělání české katolické církve, který podle něj vede k tomu, jak se veřejně vyjadřují o muslimech: „Společenství Opus Dei dělalo pro kněze jakýsi vzdělávací kurz o islámu a pozvali pana Lukáš Lhoťana, což je člověk, který byl fanatický muslim a dnes je fanatický protimuslim. a jeho přednášky jsou takové čtvrthodinky nenávisti. Tento člověk má připravovat kněze, aby něco věděli o islámu?“

Badal reaguje: „Řekl jsem, že v islámu jsou v jeho učení jasné a násilné tendence. Ty tam každý, kdo se zabývá studiem islámu, vidí. Nevěřím na to, že by se nějakým školením a výchovou dokázalo, aby ti lidé prostě přepólovali svoje náboženství na něco úplně jiného.“

Mgr. Milan Badal

Badal ve slově mohamedán nevidí nic urážlivého a podle svých slov nemá vůči lidem, kteří věří v islám, žádné předsudky. Podle Halíka tím, co Badal řekl, předvedl „myšlení ve stereotypech. Pan Badal sám má zkušenost s dobrým muslimem, ale řekl, že nemá cenu rozlišovat mezi dobrým a špatným muslimem.“

Poslechněte si více v celém záznamu rozhovoru s Tomášem Halíkem a Milanem Badalem.

autoři: rkr , bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.