Heda Kaufmannová: Válečné vzpomínky

Heda Kaufmannová se odmítla podvolit nacistickému režimu - Foto: Stock Exchange,  Mattox

Heda Kaufmannová se odmítla podvolit nacistickému režimuFoto: Stock Exchange, Mattox

V Radioknize tentokrát čteme z knihy překladatelky, básnířky a statečné ženy, která se odmítla podvolit teroru nacistického režimu a jeho rasovým zákonům.

POSLOUCHEJTE RADIOKNIHU >> 

Píše se rok 1938, Heda Kaufmannová pracuje ve Státním zdravotním ústavu, odkud však v únoru 1939 musí z rasových důvodů odejít. V dubnu či květnu se pak dozvídá o tom, že její bratr Viktor vstoupil do odboje. 

Koncem září roku 1939 padla Varšava, 17. listopadu nacisté uzavírají české vysoké školy. Heda podle bratrova příkazu vyhledává místnosti ke schůzkám členů odbojové skupiny Petiční výbor Věrni zůstaneme, shání vhodné lidi pro odposlouchávací službu zahraničního rozhlasu. Útlak židovského obyvatelstva se stupňuje. 

V září roku 1941 se Reinhard Heydrich stává zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě. Židé jsou povinni nosit viditelné označení Davidovou hvězdou. Hedin bratr Viktor je zatčen a gestapo prohledává byt Kaufmannových. 

Radioknihu Českého rozhlasu Plus můžete poslouchat z audioarchivu po zveřejnění vždy po dobu 7 dní - Foto: flickr.com   ,  CC BY 2.0

Radioknihu Českého rozhlasu Plus můžete poslouchat z audioarchivu po zveřejnění vždy po dobu 7 dníFoto: flickr.com , CC BY 2.0

Kaufmannovi dostali lhůtu k vyklizení bytu, v listopadu 1941 se čtyři členové rodiny stěhují do malé kuchyně v ulici ve Smečkách. V prosinci 1941 slaví první Vánoce bez bratra Viktora. Heda shání spolu s přáteli potraviny pro uvězněné odbojáře. S bratrem Viktorem se podařilo navázat spojení prostřednictvím motáků. 

V létě 1942 je povolána do transportu Hedina matka. Bratr Viktor posílá motáky s dotazy po zprávách o mamince, s Terezínem však nyní neexistuje spojení. Heda má 5. září 1942 nastoupit do transportu. Na poslední chvíli se rozhodne do transportu nenastoupit a jít do ilegality… 

Desetidílnou četbu na pokračování z knihy Hedy Kaufmannové Válečné vzpomínky (Léta 1938 – 1945) připravila Jana Doležalová, v režii Markéty Jahodové účinkuje Jana Franková. 

Autor:  Petr Turek  (tur)
Pořad: Radiokniha  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 23:33  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace