Itálie po demisi Mattea Renziho: „Strany se nejspíš dohodnou na dočasné vládě, která dovede zemi k volbám,“ myslí si Ondřej Houska

5. prosinec 2016

Poměrem 59 ku 41 procentům dopadlo ústavní referendum v Itálii, ve kterém voliči řekli „ne“ navrhovaným změnám. Premiér Matteo Renzi v reakci na jasný výsledek oznámil, že podá demisi. Jak to hodnotí italská média a politici?

„Jako těžkou porážku Mattea Renziho. Komentátoři také tvrdí, že voliči rozhodovali spíše o samotném premiérovi než o návrhu změn, které měly podle Renziho zjednodušit vládnutí i přijímání zákonům,“ říká zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš a dodává, že v Římě po oznámení Renziho demise propukly i spontánní oslavy.

Že to bylo referendum o spokojenosti s Renziho vládou, souhlasí i Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin a znalec italské politické scény. „S tím, jak se italská ekonomická situace příliš nelepší, italský růst zůstává velmi slabý a nestačí na nějaké výrazné snížení víc než 10% nezaměstnanosti. I lidé dali najevo nespokojenost s téměř tříletou Renziho vládou.“

Co bude dál?


Situace je velmi vážná. Potenciální dopad bankovní krize v Itálii by byl zdrcující – jak pro Itálii, tak pro celou Evropu. Pravděpodobnější je, že se politické strany dohodnou na nějaké dočasné vládě, která dovede zemi k volbám. ONDŘEJ HOUSKA

Podle Roberta Mikoláše teď přichází v úvahu několik scénářů. Prezident může Mattea Renziho požádat, aby svou demisi odvolal – hlavně kvůli ekonomickým dopadům. Pokud by odmítl, dojde k vyjednávání o Renziho nástupci. Nahradit by ho mohl současný ministr financí Pier Carlo Padoan či předseda Senátu Pietro Grasso. Variantou mohou být i předčasné volby. Ty ale Ondřej Houska považuje spíše za méně pravděpodobný scénář kvůli panice, kterou by to vyvolalo na trzích.

Podle jeho názoru tomu Evropská unie věnuje takovou pozornost z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že se jedná o další důkaz nárůstu podpory euroskeptických, populistických, xenofobních stran – v italském případě Hnutí pěti hvězd a Ligy Severu, což jsou také dvě nejsilnější opoziční strany.

Jaké mohou být dopady na eurozónu a italskou ekonomiku? Poslechněte si celý rozhovor s Robertem Mikolášem a Ondřejem Houskou z Hospodářských novin >>

autoři: bum , jpr
Spustit audio