Jmenujme profesory tak jako docenty, radí předseda ODS Fiala

4. prosinec 2015

Pokud by prezidentem republiky nebyl Miloš Zeman, zřejmě by nikdo otázku jmenován profesorů neotvíral. Protože se ale prezident opakovaně rozhodl nejmenovat několik profesorů z jemu předložených, stalo se toto téma nejen předmětem debat v akademických kruzích, ale i na vládě a v parlamentu.

Jsou tři návrhy na změnu. Podle prvního by prezident nadále profesory jmenoval, ale dostal by lhůtu šedesáti dní, podle druhého by je jmenoval ministr školství, a podle třetího by profesory jmenovali rektoři vysokých škol.

Poslanec hnutí ANO David Kasal je zastáncem dvouměsíční prezidentské lhůty.

„I pro profesory je úžasné, jsou-li jmenováni prezidentem republiky,“ uvedl v našem vysílání politik.

Ten se obává, že v případě udělování profesury rektory by byl problém v uznávání ostatními vysokými školami, což by ohrozilo celostátní platnost profesorských titulů.

Že by šlo o přežitek z první republiky, odmítá. „Někdo jmenování prezidentem vnímá jako přežitek, jiný jako tradici. Máte země, kde profesury vydává král nebo královská rodina.“

„Proto i ten můj návrh, že neberu nic prezidentu republiky, ale řeším pragmaticky jen tu malou část profesorů, kteří nejsou jmenováni,“ vysvětlil David Kasal.

Fiala: Profesor není státní funkce, ale kvalifikace

Předseda ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala se domnívá, že Kasalův návrh dá vzniknout dvěma kategoriím profesorů.

„Jedni, kteří budou mít podpis prezidenta republiky, a pak ti, jejichž jmenování vstoupí v platnost automaticky po dvou měsících, a osvědčení jim vydá ministr školství.“

Fialův návrh jmenování profesorů rektory je podle jeho vlastních slov jednodušší. „Praxí ověřený způsob jmenování docentů se jen překlopí pro jmenování profesorů.“

Jmenování ministrem školství si předseda dokáže představit, nevidí v něm ale žádnou výhodu. „Můj návrh je legislativně čistší, odpovídá tradici a považuji ho za výhodnější.“

Tradice udělování profesur prezidentem republiky vznikla za první republiky, potvrdil politik. „Tehdy byl profesor vnímán jako státní zaměstnanec, dnes je to spíše vnímáno jako kvalifikace.“

„Profesura by měla být vázána na konkrétní akademické působiště, tak jako je tomu v naprosté většině vyspělých vysokoškolských systémů,“ obhajoval rektorskou variantu Petr Fiala.

autoři: oci , bum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.