Kdo zařídil únik e-mailů Clintonové? Že je Assange nástrojem ruského státu, o tom už není pochyb, odpovídá ředitel Občanského institutu

3. listopad 2016

Server WikiLeaks se aktivně zapojil do kampaně proti Hillary Clintonové zveřejňováním jejích e-mailů a elektronické korespondence z ústředí Demokratické strany. Podle Romana Jocha, ředitele Občanského institutu, udělala Clintonová jednu zásadní chybu: „Nechávala si důvěrné vládní informace zasílat na soukromý, nedostatečně zabezpečený server.“

Joch připomíná, že ke zveřejnění došlo prostřednictvím Bradleyho Manninga, který sloužil k Iráku. Ten podle vyšetřování kvůli depresím zkopíroval americkou vládní komunikaci, ke které měl přístup a předal ji Julianu Assangovi. „Původní Wikileaks informovali o e-mailové korespondenci amerického ministerstva zahraničí.“


Jak postupovalo WikiLeaks:
- Nejdříve na Twitteru autoři oznámili, že spouští tzv. třetí fázi kampaně v pokrývání amerických prezidentských voleb.
- Následně zveřejnili e-maily poradců kandidátky na prezidenta Spojených států Hillary Clintonové, podle kterých si nepřála, aby veřejnost věděla o jejích schůzkách s bankéři z Wall Street.
- A poslední zveřejnění elektronické korespondence se týká schůzky s bývalým vysoce postaveným ředitelem Googlu Erikem Schmidtem, který se chtěl aktivně zapojit do kampaně, nejen finančně. Podle tohoto manažera by se v kampani dalo zaměřit na specifické potřeby každého voliče, které by se daly zjistit z jeho aktivit na internetu.

Jak ale Joch dále uvádí, nejde v tomto případě o tento původní zdroj, ale o nabourání se do soukromé korespondence Hillary Clintonové.

„Clintonová má reputaci většího jestřábismu a větší ochoty angažovat se ve světě. Proto mezinárodní soupeři Ameriky, ať už Rusko nebo Čína, preferují spíš kandidáta, který by byl víc izolacionistický. Tedy momentálně Donalda Trumpa,“ říká Joch.

Paradox Juliana Assange

„WikiLeaks byly dosud chápáni západní levicí jako hrdinové. Ti, kdo říkají mocným pravdu do očí a prozrazují jejich tajemství. Teď jsou vnímáni jako padouši,“ myslí si Joch. V tomto momentě už musíme podle Romana Jocha považovat Juliena Assange za nástroj ruského státu. „Můžeme se jen domnívat, zda je Assange nevědomý nebo vědomý agent ruského státu. Ale to, že je nástrojem ruského státu, o tom už není žádných pochyb.“

Poslechněte si celý rozhovor, který s Romanem Jochem vedl Martin Matějka.

autor: bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.