Kryptorubl? Rusko chce znít cool a rozvířit trošku vášně, říká expert

3. leden 2018

O kryptoměny se už nezajímají jen investoři, ale i celé státy. O vlastní virtuální měně uvažuje třeba Estonsko, Austrálie, Spojené království nebo krizí zasažená Venezuela a s podobným nápadem přišlo nyní i Rusko. Sergej Glazev, ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina prohlásil, že by takzvaný kryprotrubl mohl zemi posloužit například k tomu, aby se vyhnula některým ekonomickým sankcím.

Dominik Stroukal, ředitel Liberálního institutu podotýká, že státní kryptoměna je v podstatě protimluv. Pokud by totiž měla být nová ruská kryptoměna centralizována, půjde prakticky jen o nový rubl, jen digitální. V případě, že by Rusové chtěli novou měnu decentralizovat, je pak podle Stroukala zbytečné ji vůbec vytvářet, protože decentralizované kryptoměny, například bitcoin, již fungují.


Na kryptoměnách je výhodné to, že nad nimi nikdo nemá žádnou kontrolu. Tyhle výhody si státní kryptoměna neudrží.Dominik Stroukal

Ředitel Liberálního institutu připomíná, že případná dvojí měna by nebyla úplnou novinkou. „Jsou státy, které používají dvě měny. Například Kuba má svou oficiální měnu, a potom ještě měnu konvertibilní k dolaru,“ říká a podotýká, že Rusko by tedy mohlo postupovat tímto směrem. Stroukal si ale myslí, že v případě Ruska jde spíš o politiku než kryptoměny a nové technologie. „Podle mě se snaží být trochu moderní. Znít cool a rozvířit trošku vášně.“

„Je možné, že v Rusku, které mění svůj názor na kryptoměny ze dne na den, by se mohly všechny ostatní kryptoměny zakázat a Rusko by propagovalo jen tu svou vlastní. Potom by možná lidé byli ochotní na takovou měnu přejít,“ popisuje možnou podobu zavádění měny Stroukal. V zemích Evropské unie si prý ale něco podobného nedovede představit.

„Rusko uvádí, že tu oficiální měnu by používali lidé tak, jak jsou zvyklí a u té druhé by byli schopni nějakým způsobem obcházet ty sankce. Pravděpodobně by to bylo tak, že by s ní vyřizovali věci v zahraničí,“ vysvětluje Dominik Stroukal. Předpokládá ale, že by z Evropské unie okamžitě odpověděla zahrnutím „kryptorublu“ do sakncí a rozehrála by se jen politická hra.

autor: všt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.