Lídři v zapomnění: „Kdo z vás to má?“ i schvalování zákonů s Marťany. To byl Jiří Paroubek

Jiří Paroubek na ustavujícím sjezdu své nové strany LEV 21 - Foto: Filip Jandourek

Jiří Paroubek na ustavujícím sjezdu své nové strany LEV 21Foto: Filip Jandourek

„Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?“ To je jeden z mnoha výroků, kterými upoutal pozornost někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. I on patří do našeho seriálu Lídři v zapomnění, a to dvojnásob. Byl totiž lídrem dvou různých stran.

Jeho vlastním projektem byla před několika lety strana LEV 21. Lidé ho ale mají spojeného především se sociální demokracií, do které vstoupil v roce 1989 a pracoval především v jejích stranických orgánech. 

V roce 2004 se Jiří Paroubek stal ministrem pro místní rozvoj a v dubnu 2005 pak nahradil Stanislava Grosse v roli premiéra. Dojem sympaťáka ale Paroubek brzy vyměnil za tvrdou rétoriku a lidé mu začali říkat buldozer. 

Teprve krátce před sněmovními volbami v roce 2006 se stal předsedou ČSSD, která ovšem ve volbách nevyhrála a odešla do opozice. Reakce Jiřího Paroubka na vítězství ODS se také zapsala do historie: „Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, snad jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita.“ Za tato slova se později omluvil. 

Lídři v zapomnění - Foto: Aleš Vavřík

Coby předseda opoziční ČSSD upoutával Jiří Paroubek pozornost nejen svými projevy ve sněmovně, ale také skandály ze svého soukromí. Když například demonstroval, jak hospodaří s osobními financemi, rýpnul si do novinářů s tím, že na tom asi nejsou tak dobře jako on. Byla z toho okřídlená věta, kterou jsme citovali hned v úvodu tohoto textu. Několik let ji pak mohli slýchávat také diváci televizního Receptáře od Přemka Podlahy. 

„Zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty. A kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat s Marťany.“
Jiří Paroubek

V roce 2010 ČSSD sice vyhrála volby, ale nebyla schopná sestavit vládu a zůstala v opozici. Jiří Paroubek z postu předsedy odstoupil a o rok později si založil vlastní stranu LEV 21 – Národní socialisté. Jako lídr této strany kandidoval v roce 2014 do Evropského parlamentu, ale neuspěl. Následně se rozhodl stranu i politiku opustit. 

Po několika letech ale opět přišel zájem médií a Paroubek kývl třeba na nabídku propagovat na internetovém kanálu Playtvák asijské cvičení. 

Na jaře 2017 se Jiří Paroubek rozhodl do politiky vrátit a pomoct vylepšit pošramocenou reputaci ČSSD. Podmínkou opětovného přijetí byl ale souhlas jeho dřívější domovské organizace. A u té narazil. Detaily chtěl s Jiřím Paroubkem rozebrat moderátor Interview Plus Michael Rozsypal, odpovědi se ale nedočkal. 

O možném opětovném přijetí Jiřího Paroubka bude ještě jednat vedení středočeské ČSSD. Nicméně podporu klíčové organizace pro svůj návrat, tedy pražských sociálních demokratů, Paroubek nemá. 

Konec v ČSSD neunesl 

Petr Hartman si myslí, že Jiřímu Paroubkovi ČSSD nezapomněla, jak se k ní choval po svém odchodu - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman si myslí, že Jiřímu Paroubkovi ČSSD nezapomněla, jak se k ní choval po svém odchoduFoto: Khalil Baalbaki

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana byl Paroubek výrazný politik a nebyl špatný lídr sociální demokracie. Jeho zvláštní styl „buldozeru“ nejdříve získával sympatie a poté antipatie, dokázal ale získat ČSSD řadu příznivců. 

V české politice také zanechal stopu v tom smyslu, že se zařadil po bok Miloše Zemana jako předseda sociální demokracie, který neunesl svůj konec a snažil se straně komplikovat život, udílet jí různé rady a kritizovat. S vlastní stranou LEV 21 neuspěl podle Hartmana proto, že byla postavena na jeho osobě, po které už nebyla poptávka. 

„V nedávné době měl touhu vrátit se do sociální demokracie, ale ta touha nebyla opětována, protože vedení ČSSD mu nemůže zapomenout právě to, jak se choval po odchodu ze sociální demokracie, jak stranu určitým způsobem poškozoval a mohl jí ubírat i voliče a nestojí o jeho návrat, byť se o to Paroubek stále vehementně snaží,“ uzavírá Petr Hartman. 

Autor:  Jan Herget  (jht), Věra Štechrová  (všt), Jana Přinosilová
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace