Lídři v zapomnění: Miroslav Sládek byl první populistický politik, který nabízel jednoduchá řešení, říká komentátor

Miroslav Sládek zažil zlaté politické časy v 90. letech - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Kirk979

Miroslav Sládek zažil zlaté politické časy v 90. letechFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Kirk979

Málokdo má za sebou tak pestrý politický život s tak hořkým koncem jako předseda republikánů Miroslav Sládek. Svého času proslavený lídr skončil v dokonalém zapomnění a na jeho předvolební mítinky chodí jen pár lidí, když už se nějaký plánovaný mítink vůbec uskuteční. Jako třeba 28. července v Plzni, kde byl i reportér Lubomír Smatana.

Krátce po 19. hodině to na místním náměstí Republiky vypadalo jako na poušti. Měl tu začít mítink Miroslava Sládka – sice extravagantního, ale přeci jen svého času populárního politika. 

Zlaté politické časy zažil v 90. letech. Na prezidenta sice kandidoval neúspěšně, s republikány ale dvakrát pronikl do parlamentu. V ulicích mu naslouchaly davy. 

Doktora Sládky označují analytici jako pravicového populistu. Před rokem 1989 pracoval na českém Úřadu pro tisk a informace, což byl cenzurní orgán komunistické strany. V parlamentu i v médiích působil rozruch svými projevy a za názory na Romy získal nálepku rasisty. 

Lídři v zapomnění - Foto: Aleš Vavřík

Trestní stíhání 

Teprve za protiněmecké výroky zbavila sněmovna Miroslava Sládka imunity a vydala ho trestnímu stíhání. Skončil na Pankráci, soud ho ale obžaloby zprostil. To už ale jeho hvězda začala postupně blednout. V dalších volbách neuspěl a z médií pomalu zmizel.  

Miroslav Sládek se ale dokázal vrátit, a to v roce 2003 jako starosta brněnské části Útěchov. Do celostátní politiky nezasáhl a média si ho znovu všimla, když byl před sedmi lety odsouzen za předlužení strany. Odešel s podmínkou a čelil exekucím. 

Petr Hartman si myslí, že bývalé Sládkovy voliče dnes lépe oslovuje třeba Tomio Okamura - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman si myslí, že bývalé Sládkovy voliče dnes lépe oslovuje třeba Tomio OkamuraFoto: Khalil Baalbaki

Později založil novou republikánskou stranu. Opět se stal předsedou a začal se vymezovat proti migraci, Andreji Babišovi a médiím. Bydlí v Brně, je mu 66 let a do kolonky zaměstnání píše politik. 

Bez šance na úspěch 

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana byl Miroslav Sládek první výrazný populistický až xenofobní politik z pravé části spektra, který se zapsal do povědomí veřejnosti tím, že dokázal nahlas říkat to, co chtěla část veřejnosti slyšet, a nabízel jednoduchá řešení složitých problémů. Populární byl hlavně v severních Čechách. 

„Určití politici pokračují ve stopách Miroslava Sládka, ale v reálné situaci 21. století. To, co tvrdil Sládek v 90. letech, nelze tvrdit v současné době. Právě proto se sice pokouší o návrat do vysoké politiky, ale není úspěšný, protože na české politické scéně daleko lépe, z hlediska kontextu dnešní doby, kdysi Sládkovy voliče oslovuje například Tomio Okamura,“ myslí si Hartman. 

Jeho strana několikrát zanikla kvůli problémům s financováním i s plněním závazků kladených na registrované politické strany. Aktuálně se Miroslav Sládek pokouší o kandidaturu na prezidenta, ale Petr Hartman nevěří, že by dokázal sehnat potřebných 50 tisíc podpisů. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm), Renata Kropáčková  (rkr), Jana Přinosilová
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace