„Moravská Amazonie“ má svou interaktivní mapu. Vědci ji zkoumali 11 let

Lužní lesy kolem Dyje jsou místem výskytu vzácných brouků - Foto: Filip Černý

Lužní lesy kolem Dyje jsou místem výskytu vzácných broukůFoto: Filip Černý

Celých jedenáct let mapovali čeští přírodovědci jednu z nejvýznamnějších přírodních oblastí u nás. Výsledkem je interaktivní mapa, která detailně odhaluje přírodu tzv. Moravské Amazonie v lužních lesích na jižní Moravě.

Nejvíc je překvapila přítomnost jednoho z vůbec nejvzácnějších evropských brouků, a to dřevomila rakopus pyrenea. Ten se totiž nachází skutečně jen v několika místech Evropy. Vědci ale objevili třeba i rýhovce pralesního, tesaříka obrovského nebo tesaříka alpského. Všechny nálezy jsou zanesené do přehledné interaktivní mapy

Protože data sbírali entomologové, mapa zobrazuje hlavně výskyt vzácných druhů brouků vázaných na specifické přírodní podmínky. 

Moravská Amazonie je oblast lužních lesů řek Dyje a Moravy, které jsou samy o sobě velice zajímavé. Pro mnoho druhů jsou to ta nejrozmanitější místa jejich výskytu, proto název Amazonie. Velmi významná je například pro ptáky nebo i ryby.

Ve druhé části terénního výzkumu se vědci zaměřili na obrovské staré stromy. Jak vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Biologického centra AV, některé druhy brouků žijí jen ve starých a mohutných stromech, a to hlavně v dubech a v jilmech. 

Na těchto stromech může až po stovky let probíhat víceméně nerušený vývoj. Problém je ale v tom, že velkých samotářských stromů rychle ubývá. Interaktivní mapa ukazuje, kde přesně se mohutné stromy nacházejí a v jakém stavu aktuálně jsou. 

Podle Čížka se tato oblast s jinou oblastí České republiky porovnat nedá, protože se zde nacházejí biologicky nejrozmanitější lesy u nás. Z pohledu brouků snesou srovnání snad jen s polským Bělověžským pralesem nebo s lesy u chorvatských řek Sávy a Drávy. Chráněna jsou asi dvě procenta z celkové rozlohy tohoto území. 

Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace