Nahodilé násilí je na stadionech výjimečné, represe je nezastaví, říká expert

Podle experta na násilnosti na stadionu vždy záleží na fanoušcích, represe vůči klubu proto podle jeho názoru nepomáhají - Foto: Kmeny .tv

Podle experta na násilnosti na stadionu vždy záleží na fanoušcích, represe vůči klubu proto podle jeho názoru nepomáhajíFoto: Kmeny .tv

Jak řešit násilnosti diváků a neslušné chování při sportovních událostech, zvláště při fotbalových zápasech? A kdo je za případné násilnosti zodpovědný? Tématu se v pondělí věnovala vláda.

Podle experta na násilí na stadionech Kamila Kotlíka jsou české stadiony bezpečné, vždycky ale záleží na lidském faktoru. „Nějaké razantní zvýšení trestů nebo sankcí by zřejmě nevedlo ke zlepšení bezpečnosti,“ říká Kotlík a dodává, že klub sice může něco zlepšit, ale pořád bude záležet na tom, jestli na stadion přijdou lidé s úmyslem páchat násilnosti. Nahodilé výtržnosti jsou podle něho ojedinělé, většinou bývají naopak domluvené dopředu. 

Zahraniční přístup je podle experta rozdílný. Německo nebo Velká Británie vsadily na práci s fanoušky, protože násilnosti souvisí i s ekonomickou situací fanoušků a sociální oblastí, z níž pocházejí. 

V Česku jsou problémy s fanoušky například v oblasti Ostravska, Karvinska nebo v Podkrušnohoří. V Polsku se vydali cestou represivních opatření, která ale podle Kamila Kotlíka nefungují. 

Autor:  Jana Přinosilová, Michael Rozsypal
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace