Není pravda, že to nejhorší už se stalo. Pro Bubny bubnují i pamětnice holokaustu

Nádraží Praha Bubny, odkud odjížděly transporty Židů - Foto: Tomáš Vodňanský

Nádraží Praha Bubny, odkud odjížděly transporty ŽidůFoto: Tomáš Vodňanský

To nejhorší už se stalo, nebo se to může znovu opakovat? Sugestivní otázka je napsaná na stěně nádražní haly v pražských Bubnech, odkud 16. října 1941 začaly odjíždět první transporty Židů. Na nádraží vzniká Památník ticha, který by měl tragické události připomínat.

Ovšem nemá to být památník, kam se chodí politici klanět, ani muzeum, kam lidé chodí, když prší. V pondělí 16. října se o tom ostatně můžete přesvědčit. Český rozhlas Plus odtud vysílá přímý přenos veřejné debaty a zároveň se tam koná happening a večerní bubnování. 

„Bubnování považuji za skvělé a za velký zážitek, i když spousta lidí možná neví, proč tam je a proč se tu bubnuje. Námět je chvályhodný, i úsilí to všechno připomínat, aby se nezapomnělo,“ říká Anna Hyndráková. 

Pamětnice Anna Hyndráková >> a Eva Erbenová >> vyprávěly své životní příběhy organizaci Post Bellum. Můžete si je poslechnout v záznamu pořadů z cyklu Příběhy 20. století po kliknutí na jména pamětnic. Odkaz na událost na Facebooku najdete ZDE >>

Ta si ve svých skoro 90 letech na prvním ročníku také zabubnovala a letos si to chce zopakovat. Na koncert a odpovídat na otázky přijde i další žena, která přežila Osvětim – Eva Erbenová. Kvůli tomu přijela z Izraele. 

„Všechno mluví k určité vrstvě lidí. Vy se nedostanete k té zabedněné, indolentní, antisemitské společnosti. No a je zapotřebí se k ní dostat? Snad ani ne. Ale lidstvo jako většina není takové, a k těm to mluví. Vidím děti v Terezíně, i historikové se zajímají, a pro ně je takové místo potvrzením, že se to stalo. A to je důležité,“ vysvětluje Erbenová. 

Eva Erbenová první den ve škole, Podmokly 1936 - Foto: Post Bellum

Eva Erbenová první den ve škole, Podmokly 1936Foto: Post Bellum

Nádražní hala má být hlavní částí Památníku ticha. Jeho tvůrcem je dokumentarista Pavel Štingl, který už projekt zadal architektům. Bude zachována stará hala, schodiště a perón, všechno ostatní by mělo sloužit vystavování – kromě stálé expozice by tu měl být i prostor pro sezónní expozice mladých lidí. 

Památník ticha bude první muzeum holokaustu v Praze, což je více než sedmdesát let od konce války trochu zvláštní. Pondělní happening na nádraží Bubny a přímý přenos v Českém rozhlasu Plus, který je mediálním partnerem akce, se ponese ve znamení věty: Není pravda, že to nejhorší už se stalo. 

Přímý přenos veřejné debaty z akce Bubnování pro Bubny můžete poslouchat na vlnách Českého rozhlasu Plus v pondělí 16. září od 16 hodin. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm), Jana Přinosilová
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace