Není pravda, že to nejhorší už se stalo. Pro Bubny bubnují i pamětnice holokaustu

13. říjen 2017

To nejhorší už se stalo, nebo se to může znovu opakovat? Sugestivní otázka je napsaná na stěně nádražní haly v pražských Bubnech, odkud 16. října 1941 začaly odjíždět první transporty Židů. Na nádraží vzniká Památník ticha, který by měl tragické události připomínat.

Ovšem nemá to být památník, kam se chodí politici klanět, ani muzeum, kam lidé chodí, když prší. V pondělí 16. října se o tom ostatně můžete přesvědčit. Český rozhlas Plus odtud vysílá přímý přenos veřejné debaty a zároveň se tam koná happening a večerní bubnování.

„Bubnování považuji za skvělé a za velký zážitek, i když spousta lidí možná neví, proč tam je a proč se tu bubnuje. Námět je chvályhodný, i úsilí to všechno připomínat, aby se nezapomnělo,“ říká Anna Hyndráková.


Pamětnice Anna Hyndráková >> a Eva Erbenová >> vyprávěly své životní příběhy organizaci Post Bellum. Můžete si je poslechnout v záznamu pořadů z cyklu Příběhy 20. století po kliknutí na jména pamětnic. Odkaz na událost na Facebooku najdete ZDE >>

Ta si ve svých skoro 90 letech na prvním ročníku také zabubnovala a letos si to chce zopakovat. Na koncert a odpovídat na otázky přijde i další žena, která přežila Osvětim – Eva Erbenová. Kvůli tomu přijela z Izraele.

„Všechno mluví k určité vrstvě lidí. Vy se nedostanete k té zabedněné, indolentní, antisemitské společnosti. No a je zapotřebí se k ní dostat? Snad ani ne. Ale lidstvo jako většina není takové, a k těm to mluví. Vidím děti v Terezíně, i historikové se zajímají, a pro ně je takové místo potvrzením, že se to stalo. A to je důležité,“ vysvětluje Erbenová.

Nádražní hala má být hlavní částí Památníku ticha. Jeho tvůrcem je dokumentarista Pavel Štingl, který už projekt zadal architektům. Bude zachována stará hala, schodiště a perón, všechno ostatní by mělo sloužit vystavování – kromě stálé expozice by tu měl být i prostor pro sezónní expozice mladých lidí.

Eva Erbenová-Loevidt první den ve škole, Podmokly 1936

Památník ticha bude první muzeum holokaustu v Praze, což je více než sedmdesát let od konce války trochu zvláštní. Pondělní happening na nádraží Bubny a přímý přenos v Českém rozhlasu Plus, který je mediálním partnerem akce, se ponese ve znamení věty: Není pravda, že to nejhorší už se stalo.

Přímý přenos veřejné debaty z akce Bubnování pro Bubny můžete poslouchat na vlnách Českého rozhlasu Plus v pondělí 16. září od 16 hodin.

autoři: lsm , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.