Obří korporace hrají s EU o miliardy. Irsko a Lucembursko od nich musí vybrat dluhy na daních

Americké společnosti protestují proti bruselskému postoji, naopak Evropská komise tvrdí, že jen chce, aby se firmy nevyhýbaly placení daní - Foto: Ben Miller, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Americké společnosti protestují proti bruselskému postoji, naopak Evropská komise tvrdí, že jen chce, aby se firmy nevyhýbaly placení daníFoto: Ben Miller, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Evropská komise žaluje u Evropského soudního dvora Irsko. To stále nevybralo od společnosti Apple miliardový dluh na daních, v přepočtu jde o více než 336 miliard korun. V podobné situaci je Lucembursko, kterému dluží Amazon zhruba 250 milionů eur, tedy skoro šest a půl miliardy korun. „Nedivím se, že se Irsko brání,” říká Petr Zahradník, ekonom České spořitelny a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Americké společnosti protestují proti bruselskému postoji, naopak Evropská komise tvrdí, že jen chce, aby se nevyhýbaly placení daní. Zahradník poukazuje na to, že dosud neexistuje ze strany Evropské unie žádná právní norma, která by předepisovala, jakou daňovou sazbu musí členská země mít. 

„Pokud má Evropská komise důkazy, myslím si, že z toho Irsko i Lucembursko budou velmi těžko vyklouzávat. “
Petr Zahradník

„Na druhou by se danit mělo tam, kde dochází k vytváření přidané hodnoty. Není náhodou, že jak Irsko, tak Lucembursko jsou země, které mají jednu z nejnižších korporátních daní v Evropské unii. Ta říká, že má dostatek důkazů, že podle irských a lucemburských daňových pravidel byla daněna i přidaná hodnota, která byla vytvářena v jiných členských státech,” vysvětluje Zahradník, podle kterého se to dá označit za zásadní problém. 

„Pokud má o tomto Evropská komise důkazy, myslím si, že z toho Irsko i Lucembursko budou velmi těžko vyklouzávat,” říká. 

Obrovská suma 

Proč Irové odmítají zaplatit? „Třináct miliard eur je obrovská suma. Když to porovnáme s možnostmi Irska čerpat evropské fondy, přesahuje roční dotace. Nedivím se tomu, že se Irsko brání,” odpovídá ekonom.  

„Evropský soud vyřkne určitý precedent, který se může týkat obdobných případů i v jiných státech,” tvrdí Zahradník - Foto:  FBI

„Evropský soud vyřkne určitý precedent, který se může týkat obdobných případů i v jiných státech,” tvrdí ZahradníkFoto:  FBI

„Irsko je branou amerických investic do Evropy, zejména v tom sektoru IT a virtuálních služeb. V případě, že by irská vláda postupovala vůči Applu razantně, mohlo by to znevěrohodnit irské prostředí pro americké investory,” myslí si Zahradník.  

Splátkový kalendář 

Apple i Irsko se proti rozhodnutí Evropské komise odvolali, což ale nemá odkladný účinek. „Lze dojednat jakýsi splátkový kalendář, to je nicméně spíše hrátka s termínem,” říká ekonom.  

„Za důležitější bych považoval moment, kdy Evropská komise postupuje tuto kauzu Evropskému soudnímu dvoru. Až padne verdikt ze strany Evropského soudního dvora, jsou možnosti odvolání velmi omezené. Evropský soud vyřkne určitý precedens, který se může týkat obdobných případů i v jiných státech,” tvrdí člen Evropského hospodářského a sociálního výboru. 

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa)
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace