Polsko nedodržuje evropské hodnoty. K sankcím ale nejspíš nedojde, tvrdí europoslanec Svoboda

Prezidenti Miloš Zeman a Andrzej Duda na Pražském hradě - Foto: Filip Jandourek

Prezidenti Miloš Zeman a Andrzej Duda na Pražském hraděFoto: Filip Jandourek

Polský parlament schválil zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem mezinárodní kritiky. Justiční reforma podle odpůrců ruší v Polsku dělbu moci, typickou pro demokratické státy. Podle listu Gazeta Wyborcza hlasovalo pro přijetí zákona ve 460členném Sejmu na 235 poslanců. „Reforma ohrožuje nezávislost polského soudnictví,” říká europoslanec za KDU-ČSL a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk už v souvislosti se zákonem požádal polského prezidenta Andrzeje Dudu o schůzku. Tusk mimo jiné zdůraznil, že současná situace Polsku škodí v evropském i světovém kontextu.  

Porušení evropských hodnot 

„Problémem v Maďarsku by mohly být spíš jisté mediální zákony, které jsou rovněž shledávány jako odporující evropským hodnotám, protože média jsou, jak známo, hlídací pes demokracie. “
Pavel Svoboda

Situaci u našeho souseda nevnímá Pavel Svoboda pozitivně, nová reforma podle něj ohrožuje nezávislost polského soudnictví. „Tím ohrožuje i úroveň právního státu, na to se nedá koukat pozitivně,” říká.  

Evropské instituce by měly vést politický dialog. „To je určitě zásadní. Evropská unie má ale i silnější nástroje, protože se členské státy rozhodly, že jsou spjaty určitými hodnotami a že dodržování těchto hodnot je předpokladem jejich spolupráce. Pokud se Polsko dostává mimo jejich rámec, tak se dá očekávat i formálnější reakce,” myslí si europoslanec. 

Svoboda zmiňuje jako možnost takzvané řízení o porušení evropských hodnot. „Pokud alespoň jedna třetina členských států dojde k názoru, že došlo k porušení hodnot, mohou ve třístupňovém řízení konat. Napřed mohou konstatovat, že došlo k ohrožení, potom by Evropská rada musela jednomyslně říci, že došlo k porušení hodnot. A případně by ve třetím sledu mohla Rada rozhodnout o nějaké sankci,” popisuje. 

Demonstrace před prezidentským palácem - Foto:  ČTK/AP, Alik Keplicz

Podpora Maďarska 

Podle místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse se přiblížila chvíle, kdy by mohly země Unie rozhodnout o tom, že v Polsku je právní stát systematicky ohrožen. To by byl první krok k tomu, aby byla Varšavě případně odebrána některá hlasovací práva. 

„Právě proto, co se děje v Polsku a Maďarsku, je naším zájmem především dívat se na to, co se děje v Německu a eurozóně.“
Pavel Svoboda

Svoboda tvrdí, že by byl takový postup v praxi obtížný, mimo jiné proto, že Maďarsko potvrdilo Polákům svoji podporu. „To znamená, že v Evropské radě nedojde k jednomyslnosti, takže se to tam asi zastaví,” vysvětluje.  

Hlídací pes ohrožen 

Polsko není jediným státem, o jehož vývoji má Unie pochybnosti. Například Maďarsko a jeho zákon týkající se vysokých škol vzbuzuje pobouření a debatu. „Maďarsko teď činí kroky, aby urovnalo spor okolo Středoevropské univerzity,” říká k tomu Svoboda. 

Předseda Evropské rady Donald Tusk a maďarský premiér Viktor Orbán - Foto:  European People's Party, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Předseda Evropské rady Donald Tusk a maďarský premiér Viktor OrbánFoto:  European People's Party, flickr.com , CC BY 2.0

„Problémem v Maďarsku by mohly být spíš jisté mediální zákony, které jsou rovněž shledávány jako odporující evropským hodnotám, protože média jsou, jak známo, hlídací pes demokracie. Pokud je jejich nezávislost omezována, je to také chápáno jako útok na demokracii,” dodává.  

V jádru integrace 

Podle Svobody není v současnosti dobrý nápad, aby se Česká republika příliš ukazovala jako součást Visegrádské čtyřky. „Právě proto, co se děje v Polsku a Maďarsku, je naším zájmem především dívat se na to, co se děje v Německu a v eurozóně.” 

Tam podle europoslance leží naše hodnotové i ekonomické zájmy „Je v zájmu České republiky, aby byla v jádru evropské integrace, což v tuto chvíli Visegrádská skupina není,” domnívá se. 

Autor:  Jan Burda
Pořad: Dnešní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace